تمام جزئیات مالیات حقوق‌های زیر ۸ میلیون و بالای ۲۰ میلیون تومان

چکیده: رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ گفت که طبق مصوبه جدید مجلس در مورد مالیات پلکانی، حقوق‌های تا ۸ میلیون تومان مالیات کمتری نسبت به سال گذشته می‌پردازند و نرخ مالیات حقوق بالای ۲۰ میلیون تومان از ۱۰ به ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ گفت که طبق مصوبه جدید مجلس در مورد مالیات پلکانی، حقوق‌های تا ۸ میلیون تومان مالیات کمتری نسبت به سال گذشته می‌پردازند و نرخ مالیات حقوق بالای ۲۰ میلیون تومان از ۱۰ به ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

غلامرضا تاجگردون اظهار کرد: در قانون بودجه سال ۹۶ حقوق‌های تا دو میلیون تومان از مالیات معاف بود و از دو میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان مشمول مالیات ۱۰ درصدی می‌شد و مابقی نیز مشمول مالیات ۲۰ درصدی می‌شدند. ما دیدیم ۸۰ درصد کسانی که حقوق بگیر بخش دولتی و خصوصی هستند زیر دو میلون تومان دریافتی دارند لذا سقف معافیت مالیاتی را به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش دادیم.

وی افزود: طبق مصوبه جدید از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان یعنی سه برابر این عدد ضربدر ۱۰ درصد می‌شود. بر این اساس مالیات تا هشت میلیون تومان تغییر نمی‌کند و تا ۱۰ میلیون تومان هم خیلی تغییر نمی‌کند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ تصریح کرد: کسی که در سال ۹۶، ۸ میلیون تومان حقوق می‌گرفت تا دو میلیون تومان از مالیات معاف بود و ۶ میلیون تومان دیگر ضربدر ۱۰ می‌شد یعنی ۶۰۰ هزار تومان باید مالیات می‌داد. برای سال ۹۷ پیش بینی کردیم که تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان مشمول مالیات ۱۰ درصدی می‌شود. با این تفاوت که رقم ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان منهای ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌شود و ۱۰ درصد ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یعنی ۴۶۰ هزار تومان مالیات به این حقوق تعلق می‌گیرد. مابقی آن تا ۱۰ میلیون تومان مشمول مالیات ۱۵ درصد می‌شود.

تاجگردون ادامه داد: اگر کسی در سال ۹۶ تا ۸ میلیون تومان حقوق می‌گرفت و در سال ۹۷ هم ۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، مالیاتش هیچ تغییر نمی‌کند. ۹۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هم زیر ۸ میلیون درآمد دارند. ضمن اینکه درآمد پژوهشی اعضای هئیت علمی هم مستثنی شد و ۵ درصد تعیین شد. مازاد بر این ۱۵ درصد مالیات تعلق می‌گیرد که آن‌هم کل این مبلغ را شامل نمی‌شود بلکه مابه التفاوت آن ضربدر ۱۵ درصد می‌شود.

 

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس ادامه داد: کسی که دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد نهایت نرخ مالیات موثرش ۶.۶ درصد است و این تغییر چندانی نسبت به سال گذشته نیست. همچنین کسی که ۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد در سال گذشته ۳۰۰ هزار تومان مالیات می‌داد.

در حال حاضر پیش بینی کردیم که حقوق این فرد تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از مالیات معاف است و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مابقی مشمول مالیات ۱۰ درصد می‌شود. یعنی این فرد ۲۷۰ هزار تومان مالیات پرداخت می‌کند. بر این اساس کسانی که حقوق ۵ و ۶ میلیون تومانی می‌گیرند مالیاتشان نسبت به سال گذشته کمتر می‌شود و این عدد روی ۸ میلیون تومان به هم می‌رسد. در واقع حقوق ۸ میلیون تومان مالیاتش کمتر از سال گذشته می‌شود.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ خاطرنشان کرد: کسانی که درآمد بالا دارند و یا بنگاه و شرکت دارند نرخ مالیاتشان بالاتر است. البته نهایت نرخ مالیاتی مؤثر ۱۴.۱ است. چون مالیات‌ها پلکانی پیش بینی شده و مابه التفاوت محاسبه می‌شود در واقع ما مالیات ۳۵ درصد نداریم.

وی در پایان درباره تأثیر این مصوبه بر حقوق‌های نامتعارف نیز گفت: حقوق‌های بالای ۲۰ میلیون تومان حدود ۱۵ تا ۱۶ درصد مالیات می‌پردازند که مالیات حقوق این افراد در سال گذشته ۱۰ درصد بوده است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.