جدیدترین خبرها
صفحه نخست / دسته‌بندی نشده
 • ۷۴۸ مرغ محلی در یاسوج نابود شد / خطر در کمین سلامت مردم / دهیاران و بخشداران مراقب باشند

  دهیاری‌ها و بخشداری‌ها با ممانعت از ورود و توزیع طیور صنعتی غیر مجاز انتقال داده شده از مبادی واحدهای پرورشی مرغ صنعتی به روستا نسبت به اطلاع رسانی‌های لازم از طریق تریبون‌های مساجد روستاها با این اداره کل همکاری داشته باشند.

  اشتراک گذاری
  15 بهمن 1396
  کد مطلب : 313036

  مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد از معدوم سازی تعداد ۷۴۸ قطعه طیور به دلیل آلودگی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دو کانون شناسایی شده در شهرستان بویراحمد خبرداد و گفت به‌زودی غرامت آنها پرداخت خواهد شد.

  به گزارش کبنا، عبدالله بهمنش با بیان اینکه برنامه پایش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان هم چنان در حال برگزاری است، اظهار داشت: بیماری مذکور بسیار ناگهانی و سریع بروز می‌کند و در مدت کوتاهی تلفات گسترده‌ای را به‌وجود می‌آورد که سیاه شدن تاج و ریش، خونریزی‌های زیر جلدی در ساق پا و مرگ ناگهانی در طیور علائم بارز این بیماری در طیور بومی است.

  وی از معدوم سازی تعداد ۷۴۸ طیور بومی در دو کانون آلوده در شهرستان بویراحمد خبر داد و گفت: کانون‌های نجف آباد و شرف آباد در شهرستان بویراحمد پس از تائیدیه های آزمایشگاهی مثبت اعلام که در کمترین زمان ممکن با همکاری دستگاه‌های همکار عملیات معدوم سازی، پاکسازی و ضدعفونی در این مناطق صورت گرفت.

  مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد معدوم کردن پرندگان و طیور آلوده به بیماری را از اقدامات بهداشتی این اداره کل در استان نام برد و افزود: بعد از معدوم سازی طیور آلوده در کانون‌های بیماری، کارگروهی به انجام تعیین بهای طیور معدوم شده اقدام نموده و از اعتبارات ملی به آنها غرامت پرداخت و تلاش می‌شود که کمترین ضرر اقتصادی به مالکان طیور معدومی وارد شود.

  بهمنش با اشاره به اینکه ورود غیر مجاز انواع نهاده‌های طیور به استان یکی از عوامل نگران کننده شیوع بیماری فوق است گفت: انتظار می‌رود نیروی‌های انتظامی در خصوص تشدید کنترل در زمینه حمل و جابجایی انواع نهاده‌های طیور فاقد بار نامه و گواهی قرنطینه‌ای بهداشتی دامپزشکی برخورد جدی کند.

  مدیر کل اداره دامپزشکی استان همچنین تاکید کرد: دهیاری‌ها و بخشداری‌ها با ممانعت از ورود و توزیع طیور صنعتی غیر مجاز انتقال داده شده از مبادی واحدهای پرورشی مرغ صنعتی به روستا نسبت به اطلاع رسانی‌های لازم از طریق تریبون‌های مساجد روستاها با این اداره کل همکاری داشته باشند.

   

  وی گفت: باتوجه به ماهیت مشترک بودن بیماری، اهمیت فوق العاده شیوع بیماری بر بهداشت عمومی و همچنین بالا بودن هزینه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بر اقتصاد کشور نیاز به همکاری بین بخشی موثر از سوی دستگاههای مرتبط در راستای تشدید اقدامات کنترلی و پیشگیری از شیوع این بیماری با دامپزشکی را بیش از پیش می‌طلبد که امید است این مهم مورد توجه همگان قرار گیرد.

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.