آخرین اخبار

معرفی نقطه جذابیت خرید اوراق در بازار اولیه + نمودار

اقتصادنیوز: بررسی رفتار بانک ها و بورسی ها نشان می دهد از اراد ۱۰۶ که نرخ سود آن کمتر و تاریخ سررسید آن کوتاه مدت تر است، بانک ها ۴ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان و بورسی ها ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان را خریداری کرده اند. یعنی بانک ها تقریبا دو برابر بورسیها اراد ۱۰۶ خریده اند.

اشتراک گذاری
03 مرداد 1401
کد مطلب : 2056

به گزارش اقتصاد نیوز ، روند معاملات اوراق بدهی دولتی درهفته های اخیر مسیر نوسانی را طی کرده است. تا پیش از هفته نهم تیر ماه این معاملات صعودی بوده و مرز ۳ همت را رد کرده بود. این در حالی است که در هفته منتهی به ۲۸ تیر ماه دوباره این رقم نزولی شده و به کمترین میزان خود در کل برگزاری این بازار در سال جاری دست پیدا کرده است.

از آن جا که این بازار درجهت تامین کسری بودجه دولت بوده رشد معاملات درآن از اهمیت بالایی برخوردار است. گذشته از آن هر چه دولت در این بازار اوراق بیشتری بفروشد به گفته کارشناسان احتمال رشد تورم نیز نزولی تر خواهد شد.

مشتریان در این بازار بانک ها و بورسی ها هستند که بنابر صلاحدید خود و جذابیت اوراق اقدام به خرید از دولت می کنند. در همین رابطه دو دسته ارادی که از ابتدای تیر ماه تاکنون مورد معامله قرار گرفته بررسی شد. در این بررسی مشاهده می شود اراد با نرخ سود بالاتر بیشتر مورد توجه بورسی ها بوده است.

بررسی تفکیکی اوراق در معاملات بازار اولیه

اکوایران در این باره نوشت از هفته پایانی خرداد ماه، یعنی مرحله چهارم بازار اولیه سال جاری، دو دسته اراد نمود بیشتری را در معاملات داشته اند. اراد ۱۰۶ و اراد ۱۰۷. 

طبق داده های بانک مرکزی، اراد ۱۰۶ اوراقی بوده که نرخ سود آن برابر با ۲۱.۵ درصد و تاریخ سررسید آن ۱۴ ماهه بوده است. این در حالی است که اراد ۱۰۷ نرخ سود ۲۲ درصدی داشته و تاریخ سررسید آن معادل با ۲۷ ماه ثبت شده است. از هرکدام از این اوراق ۱۰ هزار میلیارد تومان در بازار عرضه شد.

از مدت عرضه آن ها تا کنون یعنی در ۶ هفته گذشته، تقریبا کل اوراق خریداری شده اراد ۱۰۶ برابر با ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده و این رقم برای اراد ۱۰۷ معادل با ۴ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان به ثبت رسیده است.

به عبارت دیگر تا کنون ۶۶ درصد اوراق عرضه شده اراد ۱۰۶ فروش رفته و ۴۲.۶ درصد از اراد ۱۰۷ عرضه شده در بازار .

تفکیک بررسی ها نشان می دهد بانک ها از این بین تمایل بیشتری به خرید اوراق با تاریخ سررسید کوتاه تر داشته اند.

نقطه جذابیت خرید اوراق در بازار اولیه 

بررسی رفتار بانک ها و بورسی ها نشان می دهد از اراد ۱۰۶ که نرخ سود آن کمتر و تاریخ سررسید آن کوتاه مدت تر است، بانک ها ۴ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان و بورسی ها ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان را خریداری کرده اند. یعنی بانک ها تقریبا دو برابر بورسیها اراد ۱۰۶ خریده اند.

این در حالی است که اراد ۱۰۷ خریداری شده در بازار با اختلاف بالایی در سبد بورسی ها قرار داشته است.

در همین رابطه بورسیها ۳ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان اراد ۱۰۷ خریده اند و حجم خریداری شده از طرف بانک ها تقریبا ۳۹۰ میلیارد تومان بوده است.

بنابراین اولا ارادی که تاریخ سررسید کوتاه مدت تری داردبیشتر مورد وافق مشتریان بوده و فروش بیشتری داشته است.

دوما بانک ها هنوز نیازهای کوتاه مدت خود را ارجح می دانند و بورسی ها برایشان نرخ سود در بلند مدت اهمیت بالاتری دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + شانزده =