آخرین اخبار

اشتغال ۱۵۰۰ نفرتا رفع ناترازی گازکشور مزیتهای بهره برداری از میدان گازی مختاربویراحمد+فیلم

یاسوج- ایرنا- طبق اعلام مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، بهره برداری از میدان گازی مختار با ذخیره بیش از ۲۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به حداقل اشتغال یک هزار و ۵۰۰ نفر از جوانان این خطه و رفع ناترازی گاز کشور و منتهی خواهد شد.

اشتراک گذاری
21 تیر 1403
کد مطلب : 14627

به گزارش ایرنا، میدان گازی مختار به عنوان سرمایه ای عظیم در این استان سالها دست نخورده باقی مانده بود اما اکنون عملیات اجرایی آن آغاز شده است و کار با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال انجام است.

مخزن گازی مختار در استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله ۱۰کیلومتری شهر یاسوج واقع شده و راه اندازی میدان گازی مختار از مطالبات و خواسته‌های به حق مردم منطقه از مجموعه وزارت نفت بوده است.

میدان گازی مختار ناترازی گاز را در ۶ استان کشور جبران می کند

پیمانکار طرح میدان گازی مختار بویراحمد گفت: این میدان یک چاه تفصیلی بوده که قرار است تعیین کننده ادامه مسیر چاه ها و مخازنی باشد که در آینده احداث خواهند شد.

حسن وکیلی افزود: اوایل آبان ماه ۱۴۰۲ این پروژه به دست رئیس جمهور کلنگ زنی شده است و اکنون در بخش عملیات سلر و لوکیشن سازی که مقدمات آمدن دکل است ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی تاکید کرد: به جهت سنگی بودن مسیر و عدم امکانات انفجار روند کار با توجه به سختی بافت زمین در حال پیش رفتن است.

پیمانکار طرح میدان گازی مختار بویراحمد ابراز کرد: در بخش ابنیه و بتن ریزی و سنگ چینی و خاک برداری با حسایت کار به پیش می رود.ظرف یک ماه آینده دکل مستقر و عملیات حفاری آغاز خواهد شد.

وی بیان کرد: اعتبار پیش بینی شده برای این پروژه در ۲ بخش تحت الارض و سطح الارض حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال است که عملیات عمده مربوط به بخش تحت الارض است.

وکیلی ابراز کرد: در حال حاضر ۱۰۰ نفر در پروژه مشغول به کار هستند و در ادامه انجام کار حدود ۲ هزار نفر اشتغال را در استقرار دکل و عملیات حفاری خواهیم داشت.

پیمانکار طرح میدان گازی مختار بویراحمد عنوان کرد: این میدان قرار است ناترازی گاز را در حدود ۶ استان کشور جبران کند.

وی ادامه داد: این چاه به منزله ذخیره سازی است که در فصل سرما جبران کسری شبکه سراسری گاز را انجام می دهد و در تابستان برای فصل سرد ظرفیت ذخیره را دارد.

روند پیشرفت فیزیکی طرح رضایت بخش است

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: این پروژه نسبت به توپوگرافی و خشن بودن منطقه وضعیت بهتری دارد و امید است با همین شرایطی که پیش می رود پروژه در بازه زمانی زودتری اتمام و دکل مستقر شود.

مهدی حیدری افزود: حضور میدانی مسئولان در این پروژه به منزله گره گشایی از آن است و چالش های پروژه به صورت میدانی احصا شود.

وی تاکید کرد: چالش ها بررسی شده و امید است کمک مالی بیشتری به این پروژه شود تا روند بهتری را شاهد باشیم.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تاکید کرد: با حفر این چاه اطلاعات میدان به دست می آید و پیش بینی می شود حداقل روزانه هفت میلیون متر مکعب گاز به شبکه اضافه و تزریق کنیم.

وی ابراز کرد: ۶ تا هفت حلقه چاه در این میدان حفاری خواهد شد و در بازه زمانی بیش از ۱۰ سال در این میدان تولید و پس از تولید برای بحث ذخیره سازی از آن استفاده شود.

بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در این پروژه مشغول به کار خواهند شد و رونق و آبادانی خوبی را برای منطقه خواهد داشت.

بهمن ماه شاهد به نتیجه رسیدن نهایی این پروژه خواهیم بود

نماینده مردم شهرستان های بویراحمد دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی گفت: مجموعه وزارت نفت و مسئولان متولی به جد پای کار هستند و این دغدغه را دارند که این پروژه به نتیجه برسد.

محمد بهرامی افزود: نسبت به پیمانکار اولیه پروژه نقدی وجود دارد زیرا بر اساس برنامه زمان بندی که تعریف شده بود کار عقب و فاصله زیاد است.

وی عنوان کرد: امید است این پروژه به نتیجه مطلوب برسد و هر چه سریعتر دکل مستقر شود و بهمن ماه شاهد به نتیجه رسیدن نهایی این پروژه باشیم.

نماینده مردم شهرستان های بویراحمد دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی گفت: ما برای تحول اشتغال جوانان این منطقه پای کار هستیم و بعد از پروزه میدان گازی مختار پروژه شورم هم آغاز خواهد شد و نهایت سعی ما رضایت مردم است.

مزیت های میدان گازی مختار بویراحمد در یک نگاه

می‌توان امیدوار بود که این پروژه در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری برسد. بهره‌برداری از این پروژه می‌تواند گامی مهم در جهت خودکفایی کشور در زمینه انرژی و رونق اقتصادی ایران باشد.

کارشناسان معتقدند که این پروژه می‌تواند به حل چالش کمبود گاز در زمستان، رونق اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد، افزایش امنیت انرژی کشور، تنوع‌بخشی به سبد انرژی، توسعه پایدار اقتصادی، حفظ محیط زیست و ارتقای جایگاه ایران در عرصه بین‌الملل کمک کند.

کارشناسان اقتصادی و اجتماعی با اشاره به ظرفیت‌های عظیم میدان گازی مختار در استان کهگیلویه و بویراحمد، معتقدند بهره‌برداری از این میدان می‌تواند تحولات چشمگیری در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی این منطقه به ویژه شهر یاسوج و حومه آن ایجاد کند.

کارشناسان معتقدند، با آغاز عملیات استخراج گاز از میدان مختار، شاهد ایجاد فرصت‌های شغلی گسترده در این منطقه خواهیم بود. به طوری که پیش‌بینی می‌شود. این امر می‌تواند نرخ بیکاری در یاسوج و حومه که از جمله چالش‌های اساسی این منطقه است را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

علاوه بر این، با افزایش تقاضا برای کالا و خدمات در پی ورود نیروی کار جدید، شاهد رونق کسب و کارهای محلی در بخش‌های مختلف از جمله رستوران‌ها، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و … خواهیم بود. این امر به نوبه خود به تقویت اقتصاد محلی و افزایش درآمد ساکنین منطقه منجر خواهد شد.

کارشناسان معتقدند بهره‌برداری از میدان گازی مختار، ضرورت توسعه زیرساخت‌ها در این منطقه را بیش از پیش آشکار می‌کند. به طوری که برای انتقال گاز استخراج شده به سایر نقاط کشور، نیاز به احداث و یا توسعه شبکه حمل و نقل، اعم از جاده‌ای، ریلی و یا خطوط لوله وجود دارد. این امر علاوه بر تسهیل در امر انتقال گاز، می‌تواند به بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل در منطقه و اتصال بهتر یاسوج به سایر نقاط کشور نیز کمک کند.

از سوی دیگر، با افزایش جمعیت در پی رونق اقتصادی ناشی از بهره‌برداری از میدان گازی مختار، نیاز به توسعه امکانات رفاهی از جمله بیمارستان، مدرسه، فضای ورزشی و … نیز به وجود خواهد آمد. احداث این امکانات رفاهی می‌تواند به ارتقای سطح زندگی ساکنین منطقه کمک کند.

کارشناسان در کنار مزایای فراوان بهره‌برداری از میدان گازی مختار، به چالش‌های احتمالی نیز اشاره می‌کنند. از جمله این چالش‌ها می‌توان به مهاجرت بی‌رویه به منطقه و افزایش تقاضا برای منابع محدود مانند آب اشاره کرد.

کارشناسان معتقدند مدیریت صحیح این چالش‌ها برای تضمین توسعه پایدار منطقه حائز اهمیت است. آنها بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق و تخصیص اصولی منابع برای کاهش اثرات سوء احتمالی این پروژه بر محیط زیست و منابع طبیعی منطقه تاکید می‌کنند.

در مجموع، می‌توان گفت که آغاز عملیات اجرایی پروژه گاز مختار یاسوج خبر بسیار خوبی برای استان کهگیلویه و بویراحمد و ایران است. بهره‌برداری از این پروژه می‌تواند مزایای اقتصادی و اجتماعی فراوانی برای این استان و کشور به ارمغان داشته باشد.

میدان گازی یا میدان گاز طبیعی (Natural gas field) به مخزن طبیعی گاز طبیعی می‌گویند که طی میلیون‌ها سال در اثر فعل و انفعالات شیمیایی بر روی بقایای جانداران مدفون شده در زمین به وجود می‌آید و این میادین اغلب در کنار میادین نفتی یافت می شوند.

میدان گازی مختار کار بزرگی است که در دولت سیزدهم آغاز و شروع گفت و گوهای آن در دولت سیزدهم بوده است.

پیش بینی می شود میدان گازی مختار بویراحمد تا ۱۰ سال به شبکه سراسری کشور گاز می هد.پروژه مختار یکی از پروژه‌های مهم و اساسی است که با تمرکز ویژه و با محوریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در حال انجام است.

میدان گازی مختار یاسوج با تولید بیش از ۲۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی ذخیره شده در ۱۰ کیلومتری این شهر یاسوج قرار دارد و یکی از ظرفیت های مهم اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود.

طبق اعلام معاون وزیر نفت، بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، این طرح در ۲ مرحله اجرا و با توسعه این میدان، روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =