آخرین اخبار

خیران ۷۰ میلیارد ریال برای مرمت بناهای تاریخی کشور اهدا کردند

یاسوج – ایرنا خیران میراث فرهنگی ۷۰ میلیارد ریال برای مرمت بناهای تاریخی کشور در استان های سیستان و بلوچستان و ایلام اهدا کردند.

اشتراک گذاری
19 تیر 1403
کد مطلب : 14562

-نایب رییس انجمن خیران میراث فرهنگی و مشاور قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گفت: خیران نیک اندیش و عاشق تمدن کهنی ایرانی ۴۵ میلیارد ریال اعتبار برای بناهایی مانند قلعه خیبرآباد، بازارچه سرپوشیده زاهدان،مخزن و موزه میراث جهانی شهر سوخته و مسجد دزک در استان سیستان و بلوچستان اهدا کرده اند.

فریدون فعالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین نیکوکاران ۲۵ میلیارد ریال برای مرمت عمارت والی کهره هلیدان در استان ایلام اهدا کرده اند.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی مرمت این میراث های تاریخی به زودی آغاز می شود بیان کرد: بناهای تاریخی که برای آنان از منابع مالی اهدایی خیران در برنامه مرمت قرار گرفته اند بر اثر عواملی همچون سیل های سال های اخیر دچار آسیب شده اند.

فعالی تصریح کرد: قلعه جونقان چهارمحال و بختیاری، قلعه الموت در قزوین و مسجد جامع اصفهان در اولویت تامین اعتبار با استفاده از ظرفیت انجمن های خیران میراث فرهنگی است.

نایب رییس انجمن خیران میراث فرهنگی و مشاور قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گفت:تاکنون انجمن خیران میراث فرهنگی در ۱۴ استان کشور راه اندازی شده است.

فعالی افزود:مازندران،گلستان،خراسان شمالی،خراسان رضوی،اصفهان،قزوین،زنجان،قم و اصفهان از جمله استان هایی هستند که تاکنون انجمن خیران میراث فرهنگی در آنان راه اندازی شده بود.

وی بیان کرد: آذرماه پارسال راه اندازی مجمع خیران میراث فرهنگی در استان های مختلف کشور وارد فاز عملیاتی شد.

فعالی تاکید کرد: امید می رود با توجه به تعدد آثار تاریخی در کشور و محدودیت بودجه‌های ملی و استانی راه اندازی انجمن خیران میراث فرهنگی گامی اثرگذار برای احیای بناهای تاریخی آسیب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =