آخرین اخبار

بورل: بعد از سفر من، مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود/ امیرعبداللهیان: آمادگی داریم مذاکرات را از سر بگیریم

وزیر امورخارجه ایران با بیان اینکه گفتگو‌های مفصل را در خصوص مطالبات ایران با نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا داشتیم، اظهار داشت: آمادگی داریم در روز‌های آینده مذاکرات را از سر بگیریم و نفع اقتصادی ملت ایران برای دولت مهم هست.

اشتراک گذاری
04 تیر 1401
کد مطلب : 1395

بورل: بعد از سفر من، مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود/ امیرعبداللهیان: آمادگی داریم مذاکرات را از سر بگیریم

رویداد۲۴ وزیر امورخارجه ایران با بیان اینکه گفتگو‌های مفصل و عمیق و دقیقی را در خصوص مطالبات ایران با نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا داشتیم، اظهار داشت: آمادگی داریم در روز‌های آینده مذاکرات را از سر بگیریم و نفع اقتصادی ملت ایران برای دولت مهم هست.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها، در ابتدای این نشست خبری امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان گفت: ما امروز گفتگو‌های طولانی، اما مثبتی با اتحادیه اروپا داشتیم. حفظ و گسترش روابط با اتحادیه اروپا از اولویت‌های ما در پیگیری مناسبات با قاره اروپا است.

وی ادامه داد: بحث تداوم مذاکرات ایران و طرف‌های دیگر برای لغو تحریم مورد برررسی قرار گرفت و آقای بورل از من خواستند که چگونه می‌توانیم بن بست و توقفی که بعد از قطعنامه آژانس است، بیرون برویم. بنده گفتم که ایران همیشه از مسیر مذاکرات استقبال می‌کند.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه گفتگو‌های مفصل و عمیق و دقیقی را در خصوص مطالبات ایران با نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا داشتیم، اظهار داشت: آمادگی داریم در روز‌های آینده مذاکرات را از سر بگیریم و نفع اقتصادی ملت ایران برای دولت مهم هست.

وی تاکید کرد: امیدواریم به طور مشخص طرف آمریکایی این بار واقع بینانه برای رسیدن به توافق تعهدات خود را انجام دهد.


بیشتر بخوانید: تهران از فرصت سفر بورل برای نهایی‌کردن توافق هسته‌ای استفاده کند


امیر عبداللهیان با بیان اینکه همچنین آقای بورل را در جریان گفتگو با لاوروف قرار دادم، گفت: در موضوع افغانستان برای تشکیل دولت فراگیر با حضور همه اقوام تاکید کردیم، وظیفه خودم می‌دانم که به زلزله زدگان افغانستان تسلیت بگویم، ایران به کمک خود به زلزله زدگان در افغانستان ادامه می‌دهد.

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به بررسی اوضاع سوریه در نشست مشترک با نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا گفت: در مورد موضوع سوریه باید لغو تحریم‌های یکجانبه در دستور کار قرار بگیرد و مردم سوریه باید در فضای امن و آرام تصمیم سیاسی خود را بگیرند و ما از مردم سوریه و دولت و ملت این کشور حمایت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ایران اقدامات رژیم جعلی رژیم صهیونیستی و اقدامات تخریب کننده این رژیم را محکوم می‌کند.

در ادامه این نشست خبری جوزف بورل نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا گفت: برای ما مهم بود که به ایران بیایم و هنوز سفر ما تمام نشده است و جلسه دیگری خواهم داشت. هدف اصلی سفر من شکستن بن بست برجام و کم کردن تنش‌ها است.

وی ادامه داد: برای من مهم هست که بن بست برجام را از بین ببریم و قرار است مذاکرات برجام را در روز‌های آینده و به سرعت آغاز کنیم.

بورل تاکید کرد: ما به عنوان هماهنگ کننده برجام، در ماه مارس پیشنهاداتی را مطرح کردیم و یک سری متن و سوالاتی بود که قرار بود ایران و آمریکا آن را پاسخ بدهند و قرار شد مذاکرات متوقف بشود تا این سوالات پاسخ داده شود، اما قرار نبود سه ماه متوقف بشود، اما امروز باید مذاکرات از سر گرفته شود و این تصمیمی است که باید در تهران و واشنگتن گرفته شود.

نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا اظهار داشت: بعد از سفر من، مذاکرات وین آغاز می‌شود و تیم من در آنجا خواهند بود، رسیدن به توافق برای کل دنیا و جهان مهم است چراکه ما از ماه فوریه در دنیای دیگری زندگی می‌کنیم و جنگی بین روسیه و اوکراین آغاز شده و اگر در چنین فضایی توافق تاریخی ما به نتیجه برسد، بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 14 =