آخرین اخبار

بالاخره سیدمحمد حسینی استعفا کرد یا برکنار شد؟

رئیس‌جمهور در حالی از پایان دوره مسئولیت حسینی در معاونت پارلمانی سخن گفت که تغییر این معاونت با آغاز مجلس جدید قابل تامل است. بسیاری از گفتار رئیسی چنین برداشت کردند که حسینی برکنار شده است، اما از سوی دیگر برخی به استعفای او تاکید دارند و حتی متنی به‌عنوان استعفا منتشر شد.

اشتراک گذاری
25 اردیبهشت 1403
کد مطلب : 13102

بالاخره سیدمحمد حسینی استعفا کرد یا برکنار شد؟
رویداد۲۴ | معاون پارلمانی دولت سیزدهم ناگهان از صحنه کنار رفت و گفته می‌شود که این تغییر به تحولات سیاسی این روز‌ها ارتباط دارد.

به گزارش هم‌میهن، سیدمحمد حسینی از ابتدای دولت رئیسی معاون پارلمانی بود، اما شامگاه یکشنبه خبر خداحافظی او با این جایگاه منتشر شد. این تغییر در ابتدا عجیب به‌نظرمی‌رسید چرا که او را سهمیه احمدی‌نژاد در دولت رئیسی می‌دانستند به هر حال او از معاونت پارلمانی رفت.

رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت، با اعلام پایان مأموریت «سیدمحمد حسینی» در معاونت پارلمانی ریاست جمهوری، از خدمات و زحمات وی قدردانی کرد. «سیدابراهیم رئیسی» با توجه به پایان دوره مسئولیت معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، در بخشی از نشست روز یکشنبه هیأت دولت، از «حسینی» به‌عنوان چهره‌ای علمی، فرهنگی و انقلابی یاد و بر استفاده از تجربیات و توانمندی‌های وی در سنگر‌های دیگر در دولت مردمی تأکید کرد. رئیس‌جمهور در حالی از پایان دوره مسئولیت حسینی در معاونت پارلمانی سخن گفت که تغییر این معاونت با آغاز مجلس جدید قابل تامل است.

بسیاری از گفتار رئیسی چنین برداشت کردند که حسینی برکنار شده است، اما از سوی دیگر برخی به استعفای او تاکید دارند و حتی متنی به‌عنوان استعفا منتشر شد که با این شعر آغاز شد: ۱۰ روز مهر گردون افسانه است و افسون، نیکی به جای یاران فرصت شمار یارا و در بخشی از آن آمده است: اینک در پایان دوره مجلس یازدهم و شروع به کار مجلس دوازدهم به نظر می‌رسد ترجیح بر این است که فرد دیگری جایگزین شود. توفیق روز افزون جنابعالی و دولت «کار و فعالیت» را در خدمت بی‌منت به مردم شریف، پیشرفت ایران عزیز و اجرای رهنمود‌ها و منویات رهبر فرزانه و حکیم انقلاب از خداوند قادر متعال خواهانم. حسینی هم به تصمیم رئیسی برای منصوب کردن فرد دیگری در این معاونت اشاره کرده که به معنای برکناری حسینی است.

دلیل برکناری حسینی چه بود؟

برای بررسی چرایی این تغییر باید به مولفه‌هایی توجه کرد. نخستین گمانه درباره چرایی کناررفتن محمد حسینی از معاونت پارلمانی به تغییر نمایندگان مجلس باز می‌گردد. در اذهان بسیاری هست که ۵ آبان سال گذشته آقای حسینی که در آن مقطع معاون پارلمانی رئیسی بود بدون توجه به لزوم بی‌طرفی دولت در انتخابات، در همایش انتخاباتی مبنا در حرم امام خمینی شرکت کرد و در کنار قالیباف و حدادعادل نشست!

او تصور نمی‌کرد که قالیباف راه‌یافته چهارم به مجلس دوازدهم خواهد شد و صندلی ریاست او لرزان شود. طبیعی است بخش زیادی از راه‌یافتگان به مجلس دوازدهم با اعضای مبنا رابطه گرمی ندارند و بعضا علیه آن‌ها موضع‌گیری کرده بودند.

در این شرایط حسینی که در آن همایش حضور داشت هم مورد وثوق این نمایندگان قرار نخواهد گرفت و خودش زودتر کوله بارش را از بهارستان جمع کرد تا فشار نمایندگان مخالف قالیباف و مبنا او را وادار به استعفا نکند. اظهارات مشاور رسانه‌ای دفتر معاونت پارلمانی هم خیلی دور از این گمانه نیست. مشاور رسانه‌ای معاونت پارلمانی ریاست جمهوری علت تغییر معاونت پارلمانی رئیس‌جمهوری را شکل‌گیری مجلس جدید اعلام کرد.

ساسان والی درباره جابه‌جایی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور بیان کرد: در خصوص جابه‌جایی در معاونت پارلمانی باید اشاره کنم که از قبل با نزدیک شدن به پایان مجلس یازدهم هماهنگی برای این جابه‌جایی در جریان بود و علت آن هم شکل‌گیری مجلس جدید و فضای متفاوت آن و ضرورت برنامه‌ریزی جدید متناسب با مقتضیات مجلس دوازدهم بود بنابراین رئیس‌جمهور با استعفای آقای حسینی در این جایگاه موافقت کردند.

باید به این نکته هم توجه کرد که حسینی ارتباط موثری با تمام نمایندگان مجلس یازدهم نداشت و برخی معتقدند عملکرد او سبب ایجاد شکاف میان دولت و مجلس شده بود به‌عنوان نمونه معاونت پارلمانی دولت اخیرا در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان درباره انتخابات اطلاعیه صادر کرد و در آن آورد: یکی از پدیده‌هایی که از فردای انتخابات در کمال شگفتی ظهور و بروز پیدا کرد، تشبث و تمسک به بهانه‌های واهی توسط معدود نمایندگانی بود که به هر دلیل برای ادامه خدمت با اعتماد مجدد مردم مواجه نشدند.

از جمله آقای علی رضایی، نماینده مردم شریف صحنه و کنگاور استان کرمانشاه که به‌خاطرعدم اقبال و چه بسا نارضایتی مردم از عملکردش از راهیابی به مجلس دوازدهم ناکام ماند، چنین می‌نماید که انگار به جای پذیرش نتیجه و تامل در عملکرد خود، می‌خواهد عصبانیت خود از مردم حوزه انتخابیه را با حمله به دولت و شخص رئیس‌جمهور تلافی کند! این اقدام دور از شأن یک معاونت ریاست جمهوری بود و حسینی اگر ارتباط خوبی با نمایندگان داشت، به‌صورت خصوصی به انتقادات آن‌ها پاسخ می‌داد نه صدور بیانیه و ذکر موارد قابل تامل!

جایگزین حسینی کیست؟

«تسنیم» هم مدعی شد شنیده‌ها حاکیست که سیدمحمود حسینی‌پور، استاندار سابق مازندران جایگزین سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور می‌شود. حسینی‌پور اخیرا با حکم مخبر معاون اول رئیس‌جمهور به‌عنوان «رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی» منصوب شده بود. دوم اردیبهشت با حکم محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور سیدمحمود حسینی‌پور به‌عنوان رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور منصوب شد و دوران استانداری‌اش در مازندران پس از ۸۹۷ روز به پایان رسید.

«محمد مخبر» در حکمی «سید محمود حسینی‌پور» را به‌عنوان «رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی» منصوب و ابراز امیدواری کرد که وی با اتکا به الطاف خداوند متعال و با رعایت اصول «عدالت‌محوری»، «انقلابی‌گری»، «مردم‌داری»، «پاکدستی و فسادستیزی» و «قانون‌مداری» دولت مردمی، در انجام مسئولیت محوله موفق و مؤید باشد. معاون وزیر اطلاعات و دستیار ویژه وزیر، ریاست مرکز پیگیری‌های ویژه دادستانی کل کشور، ریاست دفتر ویژه سازمان بازرسی و دبیری شورای راهبردی این سازمان، دبیری شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی کل کشور و عضو هیأت تخلفات اداری دیوان محاسبات بخشی از سوابق اجرایی حسینی‌پور است.

حسینی چه شد؟

«سید محمد حسینی» معاون سابق پارلمانی دولت، به‌عنوان مشاور فرهنگی– اجتماعی رئیس‌جمهور منصوب شد. «ساسان والی‌زاده» مشاور فرهنگی و رسانه‌ای معاونت پارلمانی ریاست جمهوری در گفتگو با ایرنا اعلام کرد: رئیس‌جمهور با توجه به سوابق دکتر حسینی در حوزه علم و فرهنگ، وی را به‌عنوان مشاور فرهنگی و اجتماعی خود منصوب کرده است. «سیدمحمد حسینی» متولد ۱۳۴۰ رفسنجان و دانش‌آموخته دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی است که از مرداد ۱۴۰۰ به‌عنوان معاون پارلمانی رئیس‌جمهور منصوب شده بود. وی مسئولیت‌هایی، چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم، قائم مقامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در دولت نهم و نمایندگی دوره پنجم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هشت =