آخرین اخبار

سخنگوی حزب اعتدال: کاندیدایی برای ائتلاف یا لیست دادن نداریم/ صداوسیما و دولت رقابت انتخاباتی را فقط بین اصولگرایان دنبال می کنند

جواد هروی، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: اگر زمانی حزب اعتدال و توسعه نتواند در تهران و دیگر استان‌ها لیست ارائه کند، از همین حالا اعلام می‌کنیم که مقصر حزب اعتدال و توسعه نیست و ما تلاشمان را کردیم تا بتوانیم فضای رقابتی برای مشارکت بالا ایجاد کنیم، اما زمانی‌که رقابت از ما گرفته شده، نباید انتظار مشارکت داشت.

اشتراک گذاری
02 بهمن 1402
کد مطلب : 11350

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «اگر در انتخابات لیست ندادیم، تقصیر ما نیست.» این جمله ای است که سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره رفتار انتخاباتی این حزب، مطرح کرد.

الویری: سخت‌ترین روزهای زندگی‌ام را سپری می‌کنم /تردید ندارم جریانی خاص به‌دنبال مشارکت حداقلی است /اقتصاد کشور گروگان سیاست خارجی شده است

نوری قزلجه: فیلترینگ روی اعصاب مردم راه می‌رود /منتقدانِ سایبری روحانی در دولت رئیسی استخدام شده‌اند

مجید انصاری: ردصلاحیت آقای علوی، وهن نظام بود /به رئیسی گفتم حتی یک ساعت را در مورد برجام از دست ندهید /اگر جریان اصلاحات مرده چرا از اسمش می‌ترسید؟

جواد هروی در این گفتگو به ائتلاف حزب اعتدال و توسعه با سایر گروه‌ها پرداخت و گفت که از میان گروه‌ها و جریان‌های مدنظر حزب، برای ائتلاف هیچ کدام کاندیدایی ندارند.

وی این را هم گفت که؛«این که اصلا در چه شهرهایی لیست داشته باشیم یا خیر، باز هم به عملکرد شورای نگهبان مربوط است و لذا اگر قرار باشد لیست بدهیم لیست کامل خواهیم داد وگرنه لیست نخواهیم داد.»

در ادامه گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با جواد هروی، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه را می‌خوانید:

***********

*آقای هروی! در جلسه روز گذشته دفترسیاسی حزب اعتدال و توسعه چه محورهایی مطرح شد؟

جلسه دفتر سیاسی حزب اعتدال و توسعه با حضور اکثریت اعضا جلسه‌ای برگزار شد و دو موضوع مورد بحث و تحلیل قرار گرفت. اول موضع مطرح شده در مورد نگرانی دفتر سیاسی حزب از اوضاع سیاسی خاورمیانه و موضوع مقاومت عراق، یمن و دریای سرخ و هم‌چنین تداوم کشمش‌های مظلومانه مردم غزه در قبال اسرائیل بود. علاوه بر این اتفاقاتی که در هفته اخیر در برخورد با پاکستان، عراق و سوریه صورت گرفت، هم مطرح شد. حزب اعتدال و توسعه رسماً نگرانی خود را از اوضاع به وجود آمده و احیاناً گسترش و تداوم جنگ در منطقه اعلام می‌کند.

همچنین حزب شدیداً نگرانی خود را از حرکت‌هایی که موجب سلب آرامش مردم، آن هم در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ که برنامه‌ریزی عظیمی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان داریم، اعلام می‌کند. از این‌رو نهادهای اجرایی و دستگاه‌های امنیتی باید در کنار نهادهای نظارتی در مردم امید ایجاد کنند و مراقبت لازم از شرایط، اوضاع کشور و منطقه را داشته باشند.

همچنین دستگاه دیپلماسی خارجی باید به گونه‌ای عمل کند که در این روزهای نزدیک به انتخابات به جای تشویش اذهان عمومی، آرامش عمومی ایجاد شود و نه تنها نگرانی افزوده نشود بلکه بسیاری از نگرانی‌ها در امور روزمره و معیشتی مردم و دیگر مسائل داخلی و در منازعات منطقه‌ای و خارجی کاهش پیدا کند، لذا حزب اعتدال و توسعه در این زمینه نگرانی خود را اعلام می‌کند.

شهرهای بزرگ از مشارکت دور شدند

موضوع دومی که در دفتر سیاسی حزب اعتدال و توسعه به بحث و تصمیم‌گیری گذاشته شد مباحث مربوط به انتخابات بود. در حال حاضر حزب باز هم نگرانی خود را از مباحث انتخابات با توجه به رد صلاحیت‌های گسترده‌ای که صورت گرفته در قبال روند منتج به انتخابات اسفند ۱۴۰۲ اعلام می‌کند.

نگرانی حزب اعتدال و توسعه از این جهت است که شهرهای بزرگی مانند تهران تا اندازه زیادی از مشارکت دور شده‌اند و کاملا روشن است که مشارکت در این شهرها سرد شده، تا جایی که موضوعی برای ارائه لیست در تهران و شهرستان‌ها مطرح نیست و بیشتر نگرانی از این است که ما احزاب موجود نتوانیم شرایط لازم را برای دعوت مردم به انتخابات فراهم کنیم.

در حقیقت رد صلاحیت‌های گسترده مانع از این شده که ما کاندیداهایی را برای فعالیت‌های سیاسی-انتخاباتی داشته باشیم و ائتلاف با گروه‌های دیگر هم منوط به این است که احزابِ دیگر که نگرش‌های معتدل‌تری دارند کاندیداهای لازم برای حضور در انتخابات را داشته باشند، لذا ما هم‌چنان منتظر وضعیت بررسی صلاحیت‌ها از جانب شورای نگهبان و رهنمودهای مقام معظم رهبری هستیم.

ما در حزب اعتدال و توسعه به این نتیجه رسیده‌ایم که تحول در کشور که همیشه خواسته رهبری بوده، نیازمند مشارکت بالای مردم در مسائل کشور و حضور کاندیداها از طیف‌های مختلف سیاسی است و ما نیاز داریم که مردم در انتخابات حضور گسترده داشته باشند، تا بتوانیم مجلسِ تحول‌خواه ایجاد کنیم.

متاسفانه تا امروز مجلس یازدهم نتوانسته خواسته‌های عمومی مردم را مرتفع کند. از طرفی حزب اعتدال و توسعه هم نمی‌خواهد مانند مجلس یازدهم هرکسی وارد مجلس شود و کسانی را می‌خواهد که دغدغه‌مند هستند و تجربه امور سیاسی و اقتصادی دارند، بنابراین مسئله مشارکت یک امر شعاری نیست بلکه امری واقعی است که می‌تواند امنیت کشور را در شرایط کنونی تضمین کند.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه: کاندیدایی برای ائتلاف یا لیست دادن نداریم /صداوسیما و دولت رقابت انتخاباتی را فقط بین اصولگرایان دنبال می کند

از حدود ۲۰۰ نفر کاندیدا در کل کشور به حدود ۴۰ نفر رسیده‌ایم

*منابع خبری از تایید صلاحیت بسیاری از داوطلبین مجلس خبر می‌دهند، این خبر شامل اعضای حزب اعتدال و توسعه می‌شود؟

گمانه‌زنی‌های مختلفی از جانب افراد و گروه‌های مختلف اعلام شده که هیچ‌کدام برای ما موثق نیست. آنچه برای ما موثق و مستند است و در تصمیم‌گیری‌های حزب برای ارائه لیست در شهرهایی مانند تهران و مراکز استان‌ها یا شهرستان‌های دور موثر واقع خواهد شد، حضور کاندیداها است.

متاسفانه تا این لحظه شرایط به گونه‌ای بوده‌است که ما از حدود ۲۰۰ نفر کاندیدا در کل کشور به حدود ۴۰ نفر رسیده‌ایم که این ایراد از ما نبوده بلکه ایراد هیئت اجرایی و نظارت بوده است که امکان تنوع کاندیداهای ما و شکل‌گیری یک فضای رقابتی را از احزابی مثل حزب اعتدال و توسعه گرفته است.

امکان دارد در تهران لیست ارائه نکنیم

*بنابراین حزب اعتدال و توسعه در تهران لیست نمی‌دهد؟

همه موارد در گرو تایید صلاحیت‌ها است. حضور ما و اعلام لیست در شهرهای بزرگ و کوچک منوط به ابراز نظر صریح و شفاف و رسمی شورای نگهبان است، لذا اگر زمانی حزب اعتدال و توسعه نتواند در تهران و دیگر استان‌ها لیست ارائه کند، از همین حالا اعلام می‌کنیم که مقصر حزب اعتدال و توسعه نیست و ما تلاشمان را کردیم تا بتوانیم فضای رقابتی برای مشارکت بالا ایجاد کنیم، اما زمانی‌که رقابت از ما گرفته شده، نباید انتظار مشارکت داشت.

متاسفانه بعضی دستگاه‌ها مانند صدا و سیما و دولت نشان دادند که رقابت را فقط مابین اصول‌گرایان دنبال و تعقیب می‌کنند و آن چیزی که در احزاب دیگر وجود دارد بیشتر پیکاری است که می‌تواند تنور رقابت اصولگرایان را گرم کند، با این وجود ما به اصل انتخابات و صندوق رای اذعان داریم اما به شرطِ داشتن کاندیدای پذیرفته شده چراکه اگر کاندیداهای لازم را در شهری مانند تهران داشته باشیم، امکان اینکه لیستی در تهران ارائه نکنیم، وجود دارد.

اگر لیست کامل نشود، لیست نخواهیم داد

*اگر شرایط به سمتی رفت که حزب اعتدال و توسعه بتواند در تهران لیست بدهد، سرلیست آقای نوبخت خواهد بود؟

شورای مرکزی و دفتر سیاسی حزب اعتدال و توسعه درباره سرلیستی تصمیم می‌گیرد. به عبارت دیگر شورای مرکزی حزب مشخص می‌کند که بعد از تایید صلاحیت‌ها ورود کرده و لیست خود را در تهران و جاهای دیگر مشخص کند. این که اصلا در چه شهرهایی لیست داشته باشیم یا خیر، باز هم به عملکرد شورای نگهبان مربوط است و لذا اگر قرار باشد لیست بدهیم لیست کامل خواهیم داد وگرنه لیست نخواهیم داد.

*یعنی حزب اعتدال و توسعه لیست مشترک در نتیجه ائتلاف با سایر گروه‌ها ارائه خواهد کرد؟

در حال حاضر شرایط به نحوی است که گروه‌هایی قرار است با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف کنند، اصلاً کاندیدایی ندارند که بخواهند به ما اضافه شوند و ما عملاً در وضعیتی قرار داریم که به علت نداشتن بازیکن نمی‌توانیم در زمین بازی، بازی کنیم نه به دلیل تحریم کردن انتخابات.

بنده رسماً اعلام می‌کنم که حزب اعتدال و توسعه می‌خواهد کاملاً در فضای سیاسی نقش آفرین باشد اما مشروط بر اینکه کاندیدای لازم برای فعالیت و حتی ائتلاف با دیگر اعضا را داشته باشد.

*احزاب مدنظر حزب اعتدال و توسعه برای ائتلاف، از طیف اصلاح‌طلب بوده‌اند که هیچ کاندیدایی ندارند؟ این حزب برای ائتلاف به سمت اصولگرایان حرکت نکرده است؟

در شرایط فعلی بسیاری ازنمایندگانِ ادوار که حتی از هواخواهان آقای لاریجانی بوده‌اند، هم متاسفانه رد صلاحیت شده‌اند. در واقع ما در حزب اعتدال و توسعه نیم‌نگاهی به نمایندگان ادوار و یاران دکتر لاریجانی هم داشته‌ایم اما صلاحیت بسیاری از آنها رد شده و متاسفانه چه در طیف اصولگرا و چه در طیف اصلاح‌طلب فاقد نیرو در کلان‌شهرها هستیم.

حزب اعتدال و توسعه به دنبال ائتلاف با اصولگرایان معتدل است

*حزب اعتدال و توسعه برای ائتلاف با هیچ حزب اصولگرایی وارد مذاکره نشده است؟

ما با برخی از طیف‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا رایزنی‌هایی داشته‌ایم اما متاسفانه کسانی که نگرش‌های هم‌سو با حزب اعتدال و توسعه داشتند امروز در زمین بازی دیده نمی‌شوند که بتوانیم با آن‌ها ائتلاف کنیم.

*مشخصا برای ائتلاف چه طیف و یا گروهی از اصولگرایان مدنظر حزب اعتدال و توسعه است؟

حزب اعتدال و توسعه به دنبال ائتلاف با اصولگرایان معتدل است.

۲۱۱۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 2 =