آخرین اخبار

روزنامه پاکستانی برای کاهش تنش میان تهران و اسلام‌آباد پیشنهاد داد!

روزنامه پاکستانی «داون» نوشت: پس از فروکش کردن مسائل، مکانیسمی که برای مدیریت امنیت مرزی وجود دارد، باید به‌طور فعال برای هدف قرار دادن ستیزه‌جویانی که امنیت هر دو کشور را از طریق عملیات مشترک تهدید می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

اشتراک گذاری
28 دی 1402
کد مطلب : 11258

روابط ایران و پاکستان

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛ شرق نوشت: روزنامه «داون» در سرمقاله خود نوشت: روابط بین پاکستان و ایران، پس از حمله پاکستان به اهدافی در داخل خاک پاکستان در روز سه‌شنبه، در یک مقطع بسیار حساس قرار دارد.

در حالی که تهران مدعی شده است که در حملات هوایی به «پایگاه‌های» گروه تروریستی جیش‌العدل حمله کرده است، پاکستان می‌گوید دو نوجوان در حمله پنجگور جان خود را از دست داده‌اند.

روز دوشنبه، ایران حملات مشابهی را در داخل عراق و سوریه انجام داده بود و به گفته خود به «مقر‌های جاسوسی» و پایگاه‌های «تروریست‌ها» در این ایالت‌ها حمله کرد. وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای شدیداً این نقض غیرقابل توجیه حاکمیت پاکستان را محکوم کرده و نسبت به «عواقب جدی» هشدار داده است.

در واقع، همان‌طور که گفته شد، حمله کاملا غیرقابل قبول است و تهران باید توجه داشته باشد که وضعیت به سرعت در حال بدتر شدن است، زیرا روز چهارشنبه پاکستان سفیر خود را از تهران فراخواند و کلیه روابط دوجانبه در سطح عالی را به حالت تعلیق درآورد. سفیر ایران در پاکستان که در حال حاضر در کشور خود به‌سر می‌برد نیز اجازه بازگشت به اسلام آباد را نخواهد داشت.


بیشتر بخوانید: بیانیه جبهه آزادی‌بخش بلوچ؛ کشته شدن اعضای BLF در خاک ایران تکذیب شد


نقض خاک پاکستان کاملا غیرقابل دفاع است. چنین اقدامات یک‌جانبه‌ای‌- به‌ویژه منجر به از دست دادن جان بیگناهان‌- ممکن است صدمات جبران ناپذیری به روابط دوجانبه وارد کند.

فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی در دو سوی مرز یکی از بزرگ‌ترین عوامل تحریک‌کننده در روابط دوجانبه است و پاکستان و ایران باید به این موضوع به شکلی خردمندانه رسیدگی کنند تا از بدتر شدن اوضاع اطمینان حاصل کنند.

سال گذشته چندین حمله تروریستی رخ داد که آخرین حادثه مهم آن در دسامبر ۲۰۲۳ رخ داد که در آن ۱۱ نیروی انتظامی ایران در کمین یک ایستگاه پلیس کشته شدند.

مقامات ایرانی مدعی شده بودند که مهاجمان از پاکستان وارد شده‌اند. این در حالی است که سال گذشته نیز دو حمله صورت گرفت که ظاهراً منشأ آن از ایران بود که در آن چند تن از نیرو‌های پاکستانی کشته شدند.

امنیت مرزها، به ویژه از بین بردن فضا‌های امن برای گروه‌های تروریستی، حوزه‌ای است که هر دو کشور باید به جای پیگیری اقدامات یکجانبه، به طور مشترک روی آن کار کنند. نیاز فوری جلوگیری از پارگی پیوند‌ها است. چین که از روابط صمیمانه با هر دو کشور برخوردار است و از «هر دو طرف به خویشتنداری» خواسته است، شاید بتواند از توانایی خوب خود برای حل این موضوع حساس کمک کند.

در همین حال، درست است که بازیگران مختلف خارجی دوست دارند شاهد قطع دائمی روابط ایران و پاکستان باشند؛ بنابراین، پایتخت‌های دو کشور باید از تشدید تنش جلوگیری کنند و برای بازگرداندن آرامش تلاش کنند.

پس از فروکش کردن مسائل، مکانیسمی که برای مدیریت امنیت مرزی وجود دارد باید بطور فعال برای هدف قرار دادن ستیزه جویانی که امنیت هر دو کشور را از طریق عملیات مشترک تهدید می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

تحت هیچ شرایطی نباید حاکمیت هر دو کشور از طریق اقدامات یک‌جانبه نقض شود. مقامات ایرانی باید به طور ویژه برای جلوگیری از تکرار چنین حملاتی تلاش کنند.

در زمانی که آتش درگیری منطقه را تهدید می‌کند، هر دو طرف باید با خویشتن‌داری و کشورداری برای جلوگیری از رشد این بحران اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =