آخرین اخبار

جوانانی که پا سوز از ما بهتران در کهگیلویه و بویراحمد شدند!

در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل انحرافاتی که در سیستم بانکی و پرداخت اعتبارات و تسهیلات وجود داشته موجب گردیده تا بانک‌ها به مانند ضرب المثل مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد با دست‌های لرزان و به صورت قطره چکانی تسهیلات را در اختیار مردم و جوانان قرار دهند.

اشتراک گذاری
27 دی 1402
کد مطلب : 11224

خبرگزاری فارس یاسوج- داریوش بهنیا- ازدواج و فرزندآوری یکی از مهمترین شاخصه‌ها در سبک‌ زندگی اسلامی بوده که رهبر انقلاب طی سالیان گذشته تاکید زیادی بر روی کمک به امر ازدواج و فرزندآوری داشته‌اند.

پیری جمعیت و کمی زاد و ولد بحرانی است که در آینده گریبان همه را خواهد گرفت به خصوص در استان کهگیلویه و بویراحمد که در گذشته‌ها ازدواج امری مهم در میان جوامع عشایری و عشیره‌ای بوده و همچنین زاد و ولد و فرزندآوری آن هم به تعداد زیاد اصل مهم زندگی به شمار می‌رفته است.

بانک‌های استان مثل مار گزیده‌ای که از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسند

اما وضعیت کنونی بسیار نگران کننده است متاسفانه در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل انحرافاتی که در سیستم بانکی و پرداخت اعتبارات و تسهیلات وجود داشته موجب گردیده تا بانک‌ها به مانند ضرب المثل مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد با دست‌های لرزان و به صورت قطره چکانی تسهیلات را در اختیار مردم و جوانان قرار دهند.

نظارت‌های ضعیف در پرداخت تسهیلات بانکی در سال‌های گذشته موجب شده تا بانک‌ها عصا زنان در استان حرکت کنند و برای پرداخت تسهیلات به خصوص در زمینه ازدواج و فرزندآوری در میان همه استان‌های کشور رتبه خوبی نداشته باشیم.

وام‌هایی که مفت و مجانی گردن کلفت‌ها نوش جان کردند!!

خوب به یاد داریم که در سال‌های نه چندان دور عده‌ای وام‌ها و تسهیلات و اعتبارات را می‌گرفتند و به جای هزینه کردن در استان صرف خرید  خودروهای گران قیمت و همچنین خانه‌های مجلل چندین و چند طبقه‌ای در تهران و شهرهای بزرگ ایران می‌کردند.

در آن روزها کسی کاری به کار چنین افرادی نداشت و گرفتن تسهیلات و نفله کردن آن گویی هنر بود و افرادی که چنین بلایی به سر تسهیلات و اعتبارات می‌آوردند به عنوان سوپرمن شناخته می‌شدند.

بانک‌ها امروز از خواب بیدار شده‌ و فهمیده‌اند چه بلایی سرشان رفته است

اما اکنون با گذشت زمان و بیدار شدن بانک‌ها متاسفانه کار به جایی رسیده  که برای پرداخت وام ازدواج به جوانان، بانک‌ها ده‌ها بهانه چاق می‌کنند در حالی که کشور در برهه کنونی نیاز مبرمی به تسهیل در امر ازدواج و همچنین فرزندآوری دارد.

علی عطایی از جوانان کهگیلویه و بویراحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه برای ازدواج مثل گذشته نمی‌توان روی جیب پدرها حسابی باز کرد می‌گوید: برای ازدواج ما جوانان تنها دلمان را به بانک‌ها و تسهیلات بانکی خوش کرده‌ایم اما در پرداخت آنها با مشکل روبرو شده‌ایم.

او می‌گوید: در حالی که رهبری و مسئولان ارشد نظام دائماً از مسئولان رده پایین‌تر به خصوص در استان‌ها و به ویژه از بانک‌ها می‌خواهند سختگیری کمتری داشته باشند.

این جوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در ادامه با بیان اینکه خرابکاری‌های گذشته در پرداخت اعتبارات را نباید امروز به پای ما جوانان بنویسند گفت: به یاد دارم آن روزها نوجوانی بیش نبودیم اما می‌شنیدیم که فلان فرد صاحب نفوذ چه وام‌های کلان بانکی گرفته و در کجاها ویلاهای میلیاردی خریده است.

وی بی‌نظمی و بی‌قانونی در استان کهگیلویه و بویراحمد را چنین توصیف می‌کند که دود این اقدامات اکنون به چشم جوانان می‌رود و با این وضعیتی که بانک‌ها ایجاد کرده‌اند نمی‌توان به آینده جوانان و ازدواج آنها خوشبین بود.

سید احسان عسکری معاون استاندار در نشست شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: ۱۱ هزار نفر در نوبت دریافت وام ازدواج بودند که از این تعداد بیش از ۷ هزار نفر وام ازدواج دریافت کردند و بالغ بر چهار هزار نفر در صف دریافت تسهیلات ازدواج هستند.

داد معاون استاندار هم از این وضعیت در آمده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: میزان پرداختی تسهیلات ازدواج توسط بانک‌ها تا پایان آذرماه سال جاری ۶۳ درصد است که عملکرد بانک‌ها در این زمینه قابل قبول نیست.

وی با اشاره به اینکه جایگاه استان در زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج بیست و هفتم کشور است، گفت: بانک‌ها در زمینه پرداخت وام ازدواج تا پایان سال همکاری و مشارکت کنند و پرداخت وام ازدواج را تسریع دهند.

عسکری عنوان کرد: استان در بسیاری از زمینه‌ها نیازمند مساعدت است و از شبکه انتظار می‌رود پرداخت تسهیلات بانکی در حوزه‌های ازدواج، فرزندآوری، اشتغال، مسکن و سایر موارد را با حساسیت انجام دهند.

معاون استاندار عنوان کرد: پرداخت تسهیلات فرزندآوری هم قابل قبول قبول نیست و با توجه به وضعیت استان می‌طلبد بانک‌ها مشارکت بهتر و بیشتری دارند در دو ماه پایانی سال داشته باشند.

وی همچنین با بیان اینکه اقتصادی استان ضعیف است، گفت: اگر بنگاه‌های اقتصادی در استان به خوبی اداره شوند شاهد رشد در اقتصاد استان خواهیم بود.

عسکری به پرداخت تسهیلات بند سه و چهار تبصره ۱۸ اشاره کرد و گفت: در زمینه پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ هم عملکرد شبکه بانکی قابل قبول نیست و تا پایان سال به ۴۰ درصد برسد.

آمار نا امید کننده آقای مدیرکل

مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه وبویراحمد هم گفت: در جلسه شورای عالی بانک‌ها رئیس جمهور خواستار جمع شدن صف وام ازدواج تا پایان شهریور بود اما در استان بخش اعظمی از افراد همچنان در صف دریافت وام ازدواج هستند.

عین‌‌الله دهقان خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه پرداختی وام ازدواج ۶۳ درصد است این در حالی که عملکرد سیستم بانکی در مدت مشابه سال گذشته ۷۳ درصد بوده که ۱۰ درصد کاهش پرداختی تسهیلات ازدواج بوده است.

پایان پیام/

 


این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + دو =