آخرین اخبار

استفاده از بیت‌المال برای حمایت از کاندیدای انتخاباتی ممنوع است

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کهگیلویه و بویراحمد گفت: هیچ مسؤول و کارمندی حق استفاده از بیت المال برای حمایت از کاندیدای خاص را ندارد.

اشتراک گذاری
25 دی 1402
کد مطلب : 11175

به گزارش توازن و به نقل از خبرگزاری فارس از یاسوج،  حجت الاسلام حمزه پیش قدم در نشست ستاد امر به معروف و نهی از منکر موضوع ماده ۲۰ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را یاد آور شد و گفت: این قانون ضمن معرفی اعضا ستاد، در تبصره ۲ مصوبات ستاد را لازم اجرا می داند و دستگاه‌ها موظفند گزارش عملکرد خود را در مورد چگونگی اجرای قانون هر شش ماه یکبار به ستاد استان ابلاغ کنند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویراحمد خطاب به نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ابلاغ شما را در مورد اهتمام مسئولین دستگاه ها در تعظیم شعائر دینی و تکریم بانوان به مناسبت میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن به دستگاه ها ابلاغ کردیم که از بین تمام ادارات، سازمان ها، نهادها و … تنها ۱۵ دستگاه گزارش عملکرد خود در این خصوص را به ستاد استان ارسال کردند و سایرین علی‌رغم گذشت بیش از یک هفته از روز زن تاکنون گزارش عملکرد خود را ارسال نکردند و خود مصداق بارز ترک فعل مسئولین است و ما طبق قانون، گزارشات مربوطه را به دستگاه های ذی ربط جهت پیگیردهای لازم ارسال خواهیم کرد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در بخش دیگری از صحبت خود به ماده ۲۳ قانون حمایت اشاره کرد و گفت: علاوه بر بودجه مصوب ستاد امر به معروف و نهی از منکر، بنا بر جدول شماره ۹ به دولت اجازه داده می شود که از بودجه فرهنگی دستگاه‌های اجرایی، به ستاد امر به معروف و نهی از منکر اختصاص دهد که در این موارد هم علی‌رغم امکان قانونی تا کنون دستگاه‌ها همراهی مناسب و قابل ذکری نداشته اند و امیدواریم که از این پس در اجرای این قانون همت بیشتر به خرج بدهند.

حجت الاسلام  پیش‌قدم در بخش دیگری از صحبت های خود به ظرفیت‌های بالقوه عضو شواری ستاد اشاره کرد و گفت: ما در جبهه خودی مواضع خود را در مقابل هر انحراف و هر حرکتی از حرکات دشمن مشخص کنیم. بعضاً کار می‌شود اما موضع ما مشخص نیست و هرکس برای خود کار انجام می‌دهد و طبیعی است اگر هر فردی بخواهد برای خود کار کند به نتیجه نمی‌رسد و باید موضع گیری‌های مشترک داشته باشیم.

وی اضافه کرد: امر به معروف و نهی از منکر بخشی از فرهنگ دینی و عرفی ماست باید عملیاتی شود و تذکر لسانی به عنوان یک وظیفه همگانی در برابر منکرات اولین مرحله امر به معروف و نهی از منکر است.

این مسئول با بیان اینکه ظرفیت برخی دستگاه‌ها می‌تواند در تذکر لسانی به ستاد امر به معروف و نهی از منکر مؤثر باشد، بیان کرد: در صورت امکان سپاه و بسیج ضابطین قضایی و نیروی انتظامی ظرفیت ناظرین را در اختیار معتمدین ستاد قرار دهد و اگر پشتوانه این دو نهاد به کمک ستاد بیاید عملکرد موثری خواهد داشت.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه صحبت‌های خود به موضوع مهم انتخابات اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۲۵ گفتار انتخاباتی خود طی چهار دهه اخیر، بصورت جدی به مشارکت مردم در انتخابات اشاره کردند.

حجت الاسلام پیش قدم در ادامه موضوع مشارکت حداکثری را مطالبه حاکم دین دانست وافزود: تمامی دستگاه ها اجرایی باید به وظایف خود در جهت تشویق مردم به افزایش هرچه بیشتر مشارکت عمل کرده و نقش و جایگاه خود را مشخص کنند و وظایف خود را بدانند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویراحمد همچنین با اشاره به سخنان ریاست جمهور در یکی از جلسات هیئت دولت گفت: رئیس جمهور نیز در جلسه هیئت دولت بر استفاده از تمام ظرفیت ها برای پیشبرد این چهار اصل به ویژه مشارکت مردم تأکید داشته و گفت: تمام دستگاه ها با امید به آینده در جهت برگزاری انتخاباتی سالم و پر نشاط تلاش کنند.

این مسئول بیان کرد: رئیس جمهور در راستای تحقق این اصل دستور دادند همه امکانات و ظرفیت‌ها بکار گرفته شود، اما آیا دستگاه‌ها نسبت به مشارکت انجام وظیفه کرده‌اند یا نه؟

حجت الاسلام پیش قدم دومین نکته مهم در خصوص اهمیت شرکت در انتخابات را پایبندی آحاد جامعه مترقی به عمل به قانون و فرهنگ عمومی کشور دانست و گفت: یکی از نیازهای ضروری جهت رشد و ترقی پایبندی به قانون است که باید از این ظرفیت برای تشویق جامعه به افزایش مشارکت استفاده کرد.

وی سومین نکته را اعتقاد، پایبندی و تقید انسان مؤمن به احکام شرعی دانشت و ادامه داد: طبق فتوای مقام معظم رهبری و اکثریت قریب به اتفاق مراجع عظام تقلید شرکت در انتخابات در نظام اسلامی برای افراد حائز شرایط یک وظیفه شرعی و الهی است و از آن به عنوان واحب عینی یاد کردند که خود نشانگر ضرورت و اهمیت پشتیبانی از نظام اسلامی با شرکت در انتخابات است و باید به این نکته توجه خاص داشت.

وی در ادامه گفت: با توجه به نکاتی که بیان شد ضروریست تمام دستگاه ها با نگاه به انتخابات به عنوان یک معروف که عمل به آن واجب است، هماهنگ و در کنار هم با عملکرد هرچه بهتر در خدمت رسانی به مردم در راستای افزایش مشارکت عمومی مردم تلاش کنند و این وظیفه همه است که مردم را به مشارکت و اثر گذاری در آینده کشور و جامعه دعوت کنند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویراحمدتاکید کرد: برای دعوت به مشارکت هیچ شخصی منع قانونی ندارد و همه باید همسو در این راستا تلاش کنیم.

حجت الاسلام پیش قدم تأکید کرد: هیچ مسوول و کارمندی حق استفاده از بیت المال را برای حمایت از کاندیدای خاص را ندارد و در صورت وصول گزارش و یا مشاهده موارد اینچنین به جد از طریق دستگاه های متولی و قضایی مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.

پیش قدم تصریح کرد: حکم شرع راه دیگر حضور حداکثری است، مردم بدانند شرکت در انتخابات واجب عینی است.

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 9 =