آخرین اخبار

کاتب: من را بی دلیل ردصلاحیت کردند /شورای نگهبان به همان روش گذشته عمل کرد /مشارکت افت خواهد کرد

غلامرضا کاتب، نماینده مجلس دهم که برای دومین بار از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت می شود، به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: «در شهرستان کوچک ما پیش‌بینی می‌شد مشارکت بیشتر باشد اما با این شرایط موجود قطعا مشارکت افت خواهد کرد، طبیعی است که در دیگر حوزه‌ها هم با همین روال مشارکت‌ها تضعیف شوند.»

اشتراک گذاری
16 دی 1402
کد مطلب : 10961

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ردصلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس از سوی هیات های اجرایی همچنان با واکنش روبروست. برخی چون محمود جلال زاده، نماینده مهاباد، موافقت با استیضاح وزیر کشور و انتقاد از دولت را علت رد صلاحیت خود می‌دانند و برخی دیگر هم چون منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا، به خبرآنلاین گفت؛ «انتظار داشتیم پس از بیانات رهبر انقلاب گشایش‌های بیشتری صورت بگیرد.»

حقیقت پور: اکثر نمایندگان ادوار ردصلاحیت شدند /شورای نگهبان تجدیدنظر کند /۴ نفر ردصلاحیت شدند که می‌توانستند نیم میلیون رای بیاورند

عصبانیت نماینده زن مجلس از تایید صلاحیت تاجگردون/ امیدوارم این خبر صحت نداشته باشد و شورای نگهبان بازبینی کند

در همین راستا، غلامرضا کاتب، نماینده سابق مجلس که توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شده است، دراین باره به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: «دلایل قانونی برای رد صلاحیتم وجود نداشت، چون اگر دلایل قانونی وجود داشت می‌پذیرفتم، ضمن ‌این‌که خودشان تایید کردند که مشکل قانونی وجود ندارد و از طرف دیگر مراجع پنج‌گانه هم مرا تایید کردند وقتی که همه شرایط وجود داشته باشد دلیل رد صلاحیت را واضح نیست.»

مشروح گفتگوی غلامرضا کاتب با خبرگزاری خبرآنلاین را بخوانید؛

*************

* آقای کاتب! نتایج نهایی تایید صلاحیت‌ها از سوی شوای نگهبان اعلام شده است، شما تایید صلاحیت شدید؟

خیر، به دلیل عدم التزام به اسلام ردصلاحیت شدم و میلی به اعتراض ندارم.

مرا بی‌دلیل و با ماده عدم التزام به اسلام ردصلاحیت کردند

* برخی چهره های شاخص با سابقه نمایندگی ردصلاحیت شده اند، تحلیل شما از این رویکرد شورای نگهبان چیست و پیش بینی شما از مشارکت در این شرایط چیست؟

اگر بنا بود که به فرمایشات رهبری توجه شود، یقینا شورای نگهبان نسبت به تایید صلاحیت‌ها تجدید نظر می‌کرد. ضمن این‌که آن‌ها خودشان به من اعلام کردند مشکل قانونی ندارم و من به استناد حرف آن‌ها، نظر مثبت نمایندگان و صرفا برای تاکید بر سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر مشارکت اکثریت، ثبت‌نام انجام دادم.

من دوره قبل هم بدون دلیل رد صلاحیت شدم و به آن واقف بودم و دلیل نداشت این دوره ثبت‌نام کنم اما این کار را انجام دادم که باز هم در این دوره، مرا بی‌دلیل و با ماده عدم التزام به اسلام ردصلاحیت کردند که البته طبیعی بود این اتفاق بیفتد و همه می‌دانند دلیلش چیست.

روش شورای نگهبان در این دوره فرقی با دوره قبل نداشت

* فکر می‌کنید تا چه میزان دایره رد و تایید صلاحیت‌ها در این دوره تنگ شده بود؟

من فکر می‌کنم نسبت به دوره قبل خیلی فرقی نکرده‌ است. همه دوستانی که در دوره گذشته رد شده بودند این دوره هم رد شدند. شورای نگهبان هم تاثیری نداشته و به همان شیوه گذشته عمل کرد.

* گفته می‌شود بین اطرافیان آقای لاریجانی هم رد صلاحیت گسترده وجود داشته است.

من آمار و اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم، اما چیزی که من از دوستان و همکاران خودم در دوره دهم جویا شدم این است که اکثر کسانی که در دوره قبل رد شدند در این دوره هم رد شدند.

نمایندگان مجلس فعلی تعدادی خودرو گرفته‌اند و با مبلغ گران‌تری فروخته‌اند

* شورای نگهبان در تایید عملکردش می گوید دوره قبل ۹۰ نماینده ردصلاحیت شدند اما این دوره ۲۶ نماینده مجلس فعلی رد شدند و …

من شناخت دقیقی ندارم اما بعضا شورای نگهبان مواردی را اعلام می‌کند. بعضی نمایندگان در ادوار گذشته ادله‌ای برای رد صلاحیتشان می‌آوردند و برای این دوره محرزتر است. نمایندگان مجلس فعلی تعدادی خودرو گرفته‌اند و با مبلغ گران‌تری فروخته‌اند و مباحث دیگری از این قبیل که رانت محسوب می‌شود، در این پارلمان وجود دارد اما با این حال دقیقا نمی‌دانم که چه دلایلی برای رد صلاحیت‌ها وجود داشته است.

اما درباره خودم می‌دانم که دلایل قانونی برای رد صلاحیتم وجود نداشت، چون اگر دلایل قانونی وجود داشت می‌پذیرفتم، ضمن ‌این‌که خودشان تایید کردند که مشکل قانونی وجود ندارد و از طرف دیگر مراجع پنج‌گانه هم مرا تایید کردند وقتی که همه شرایط وجود داشته باشد دلیل رد صلاحیت را واضح نیست.

مشارکت افت بیشتری خواهد کرد

* پیش‌بینی شما از میزان مشارکت در انتخابات جیست؟

با این رد صلاحیتی که انجام شده، حداقل در حوزه شهرستان ما به شدت مشارکت افت خواهد کرد و از شرایط فعلی هم افت بیشتری خواهد داشت. در شهرستان کوچک ما پیش‌بینی می‌شد مشارکت بیشتر باشد اما با این شرایط موجود قطعا افت خواهد کرد، طبیعی است که در دیگر حوزه‌ها هم با همین روال مشارکت‌ها تضعیف شوند.

۲۷۲۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سیزده =