استاندار کهگیلویه و بویراحمد مشکلات زیست محیطی سد تنگ سرخ را تایید کرد
استاندار کهگیلویه و بویراحمد مشکلات زیست محیطی سد تنگ سرخ را تایید کرد

توازن؛ به گزارش توازن و به نقل از تسنیم-از یاسوج، ۱۳ خردادماه امسال بعد از گذشت ۱۰ سال از آغاز عمیلیات اجرایی سد تنگ سرخ بویراحمد خبری با عنوان « سد تنگ سرخ یاسوج مجوز زیست محیطی ندارد» بر روی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت که در کمتر از یک ماه این خبر را حسین کلانتری […]

توازن؛

به گزارش توازن و به نقل از تسنیم-از یاسوج، ۱۳ خردادماه امسال بعد از گذشت ۱۰ سال از آغاز عمیلیات اجرایی سد تنگ سرخ بویراحمد خبری با عنوان « سد تنگ سرخ یاسوج مجوز زیست محیطی ندارد» بر روی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت که در کمتر از یک ماه این خبر را حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بازدید از روند اجرایی این طرح بزرگ تایید کرد.

نوع سد تنگ سرخ، خاکی با هسته رسی – ارتفاع از پی ۶۶٫۵ متر – عرض تاج، ۱۰ متر – طول تاج ۹۱۷ متر – حجم مخزن در رقوم نرمال بهره‌برداری ۱۲۵ میلیون مترمکعب – حجم تنظیم سالیانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب است.

تامین آب شرب یاسوج و روستاهای مسیر به میزان ۲۵٫۵ میلیون متر مکعب در سال، تامین آب صنعتی یاسوج به میزان ۱۷ میلیون متر مکعب، تامین آب کشاورزی شهرستان بویراحمد و دنا به میزان ۴۲٫۴ میلیون متر مکعب در سال، تامین آب زیست محیطی رودخانه به میزان ۳۳ میلیون متر مکعب، فراهم‌کردن امکانات تفریحی و سیاحتی با توجه به جذابیت توریستی منطقه، کنترل سیلاب و جلویگری از خسارت آن به سازه‌های موجود در حاشیه رودخانه از جمله اهداف کلی احداث سد تنگ سرخ است.

 استاندار کهگیلویه وبویراحمد در بازدید از روند اجرایی این طرح بزرگ ملی با تاکید بر اینکه پیگیر پرداخت مطالبات و حقوق مردم منطقه هستیم، گفت: متولیان مشکلات و موانع پیشروی اجرای سد را برطرف کنند.

حسین کلانتری افزود: مطالبات و حقوق اهالی منطقه در اجرای این سد از جمله در حریم حوزه آبریز سد و وضعیت زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها  تعیین تکلیف شده و در تلاش بوده که هیچ حقی از کسی ضایع نشود.

وی بر ضرورت شتاب بخشی و تسریع در اجرای طرح ملی سد تنگ سرخ تاکید کرد و گفت: باید تمام توان را برای هر چه بهتر اجرای این سد بکار گرفت و بهانه کمبود اعتبار و یا معارضات اجتماعی در این راستا قابل توجیه نیست.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد همچنین بر ضرورت رفع مشکلات و چالش‌های زیست محیطی این طرح بزرگ و انجام مجوزهای لازم از سازمان‌های متولی تاکید کرد.

کلانتری میزان پیشرفت فیزیکی این طرح را  حدود ۳۰ درصد عنوان کرد و گفت: تمام دستگاه‌های متولی با توجه به تنش‌های آبی موجود در استان برای تسریع در روند اجرای این طرح ملی استراتژیک پای کار باشند.

—–
این مطلب بصورت خودکار از وب سایت های مرجع دریافت شده است:لینک منبع
—–

  • منتشرکننده : A.K