فرماندار گچساران: بیشترین نشست‌های سیاسی را با تشکل‌های مختلف در سطح شهرستان برگزار کرده‌ام
فرماندار گچساران: بیشترین نشست‌های سیاسی را با تشکل‌های مختلف در سطح شهرستان برگزار کرده‌ام

هفته‌نامه توازن در شماره 29 خود گفتگویی اختصاصی و صمیمانه با فرماندار گچساران ترتیب داده است. در این مصاحبه به موضوعات مختلفی پرداختیم که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود. عبدالرحیم رحیمی از درخواست مصاحبه استقبال کرده و باوجود فشردگی برنامه کاری نهایتاً این گفت‌وگو در دفترش انجام شد و ساعتی را میهمان وی بودیم.

هفته‌نامه توازن در شماره ۲۹ خود گفتگویی اختصاصی و صمیمانه با فرماندار گچساران ترتیب داده است. در این مصاحبه به موضوعات مختلفی پرداختیم که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود. عبدالرحیم رحیمی از درخواست مصاحبه استقبال کرده و باوجود فشردگی برنامه کاری نهایتاً این گفت‌وگو در دفترش انجام شد و ساعتی را میهمان وی بودیم. به نظر خسته می‌آمد. اما این خستگی مانع آن نشد که حق میزبانی را بجا نیاورد و گفت بسم‌الله… و اولین سؤال این‌گونه آغاز شد:

توازنجنابعالی در بهمن ۹۲ به‌عنوان اولین فرماندار دولت تدبیر و امید در شهرستان گچساران معرفی شدید؛ چگونه شهرستانی را به لحاظ اعتبارات عمرانی، مدیریت‌ها، ساختار اداری تحویل گرفتید؟ از وضعیت آن بگویید و در این مدت خدمت، گچساران را چطور شناختید؟
شهرستان گچساران به لحاظ داشتن تنوع فرهنگی و قومیت‌ها مختلفی که دارد از برجستگی فرهنگی ویژه‌ای برخوردار است و قطعاً خدمت کردن در این شهرستان با توجه به موقعیت و جایگاه این شهرستان در سطح استان و کشور پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. با توجه به صنعتی بودن و وجود تأسیسات نفت و گاز در شهرستان و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت کالا و خدمات در جنوب کشور، این شهرستان موقعیت ویژه‌ای دارد و حساسیت کار در گچساران بالا می‌باشد اگرچه تنازعات سیاسی و قومیتی نیز به حساسیت و پیچیدگی این شهرستان افزوده اما با توجه به فرهنگ بالای مردم این شهرستان خدمت در این منطقه شیرینی خاص خود را دارد. در سال ۹۲ اعتبارات عمرانی شهرستان از سه محل اعتبارات استانی، نفت و طرح‌های ملی استانی ۵/۷۹ میلیارد تومان بوده است که با پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که هم از ناحیه دولت و هم از طریق نماینده محترم در مجلس صورت گرفت هم‌اینک این اعتبارات در سال ۹۷ با افزایش ۱۲۴ درصدی به حدود ۱۷۷ میلیارد تومان افزایش پیداکرده است اعتبارت ملی شهرستان در سال ۹۲ بالغ‌بر ۵/۲۶ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۷ با ۵۰۸ درصد افزایش به میزان ۵/۱۵۸ میلیارد تومان افزایش پیداکرده است. در بحث مدیریت‌ها از سال ۹۲ سعی بر آن شد از توانمندی نیروی انسانی متعدد و متخصص شهرستان در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف مدیریتی استفاده بشود. عمده نیروهای مدیریتی شهرستان بومی می‌باشند گرچه ضعف‌ها و شاید انتقادها به عملکرد برخی از دستگاه‌ها وجود دارد و به‌عنوان نماینده عالی دولت شاید برخی انتقادات را قبول داریم اما در کل عملکرد مدیران قابل دفاع بوده و همه مدیران در راستای اهداف دولت و خدمت به مردم گام‌های استوار و محکمی برداشتند.
توازنچند ساعت در شبانه‌روز کار می‌کنید و سخت‌ترین و مهم‌ترین روز کاری یتان چه روزی بوده است؟
شبانه‌روز بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت کار می‌کنم و بعضی وقت‌ها تا پاسی از شب یا حتی نیمه‌شب می‌گذرد که در حال کار کردن هستم. کار در شهرستان زیاد است با توجه به مشکلات فراوان در حوزه‌های مختلف و باید تمام‌وقت را گذاشت تا بتوانیم بخشی از مشکلات مردم و شهرستان را مرتفع نماییم.

عبدالرحیم رحیمی فرمانداری گچساران
توازنکار در شهر خود را که اکثراً دوست و آشنا هستند و توقعاتی دارند چگونه می‌بینید؟ با مشکل مواجه نیستید؟
قطعاً هر مدیری در منطقه محل سکونت خود با مشکلاتی از قبیل توقعات فامیل، بستگان و آشنایان مواجه می‌شود که گهگاه برخی توقعات نابجا و خلاف قوانین و مقررات می‌باشد که در این خصوص دست و پای مدیران نیز به لحاظ قانونی بسته می‌باشد اما من سعی کرده‌ام در طول دوران خدمت هرچند احترام فامیل و بستگان را حفظ نمایم اما در بحث ارائه خدمات ملاک را قانون و رعایت عدالت و ضابطه قرار دهم و از رابطه بازی و توقعات قومیتی و فامیلی خودداری کنم.
توازندر برنامه شما مهم‌ترین محور توسعه شهرستان چه بوده؟
در برنامه دولت و این‌جانب توسعه همه‌جانبه شهرستان مدنظر بوده یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه شهرستان را توسعه زیرساخت‌ها از قبیل توسعه راه‌های شهرستان، توسعه کشاورزی و توسعه صنعت مدنظر بوده البته در کنار این موارد بحث توسعه فرهنگی و اجتماعی بیش از بیش مدنظر قرار گرفت.
توازندر دورنمای توسعه، گچساران را چگونه می‌بینید؟ صنعتی، کشاورزی، فرهنگی یا …
در دور نمای آینده، گچساران را شهرستانی توسعه‌یافته با چشم‌اندازی زیبا ترسیم می‌کنم. طرح‌های خوبی برای توسعه شهر دوگنبدان پیش‌بینی و در دست اقدام است از قبیل ساماندهی بافت فرسوده، ساماندهی خیابان بلادیان که ازنظر سبک معماری ایرانی اسلامی و پیاده محور بودن و سایر خصوصیت‌ها انتظار می‌رود به‌عنوان الگویی بین دیگر استان‌ها باشد. توسعه مراکز بهداشتی و درمانی، توسعه فضای سبز، احداث جاده سلامت، احداث دریاچه مصنوعی که بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی جنوب کشور خواهد بود، احداث بلوارها و معابر جدید جهت کاهش ترافیک و توجه به مبلمان شهری و یا طرح‌هایی که در آینده چهره شهر را دگرگون خواهد کرد.
و آینده گچساران شهرستانی چند وجهی با ظرفیت‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و اجتماعی و علمی با توجه به مراکز دانشگاهی متعدد که در این شهرستان وجود دارد خواهد بود.

توازنو مهم‌ترین توانمندی شهرستان؟
مهم‌ترین توانمندی شهرستان همان‌طور که همه می‌دانند گچساران به بام نفت ایران مشهور است و حدود یک‌سوم نفت صادراتی کشور از این شهرستان استحصال و تولید می‌شود. بالاخره صنعت نفت همواره در این شهرستان برجسته و ممتاز بوده اما در کنار نفت، صنعت کشاورزی نیز از منابع مهم اقتصادی این شهرستان بوده با توجه به وجود منابع آب‌وخاک مناسب در شهرستان و وجود دو رودخانه پر آب و دو سد بزرگ در دو طرف شهرستان و طرح‌های بزرگ آب‌رسانی به دشت‌های بزرگ امام‌زاده جعفر، لیشتر، خشاب، آهور باز-دژ سلیمان و بابا کلان که بخشی از این طرح‌ها یا اجراشده و یا در دست اجرا می‌باشد در آینده این شهرستان به قطب کشاورزی استان و جنوب کشور تبدیل خواهد شد.
توازناز کارهای بسیار مهمی یا شاخصی که در این مدت انجام‌گرفته؟
در این مدت سعی شد نقاط قوت و ضعف شهرستان شناسایی و بر اساس اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی مناسب به اجرای طرح‌ها اقدام نمود که در این راستا طرح‌های بزرگی در سطح شهرستان اجرا و یا در مرحله اجرا و در دست اقدام قرار گرفت که عبارت‌اند از: ۱-توسعه راه‌های شهرستان و چهار خطه نمودن محور گچساران به باشت و بهبهان که خوشبختانه بخش بزرگی از این طرح ملی اجراشده است ۲- عملیات اجرایی جاده اصلی گچساران به چرام و گچساران به بابا کلان ۳- عملیات احداث جاده گچساران به بندر دیلم و گناوه ۴- آب‌رسانی به دشت‌های بزرگ امام‌زاده جعفر و لیشتر، بابا کلان و خشاب ۴- گازرسانی به‌تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار ۵- آسفالت تمامی راه‌های روستایی ۶- احداث و تکمیل بیمارستان بی‌بی حکیمه (س) و احداث بیمارستان نرگسی ۷- عملیات اجرایی پلی کلینیک تأمین اجتماعی ۶- احداث سد چم شیر ۸-آغاز عملیات تونل بزرگ دیل ۹-بهسازی خیابان بلادیان ۱۰- بافت فرسوده شهر ۱۱- احداث فضاهای آموزشی و ورزشی به‌ویژه زمین‌های چمن مصنوعی در روستاها ۱۲-احداث استخر شنا ویژه برادران و بانوان و سایر فضاهای ورزشی ۱۳-توسعه مراکز علمی و دانشگاهی و…
توازندر بحث افزایش امنیت در شهرستان چه‌کارهایی انجام دادید؟
خوشبختانه شهرستان گچساران به لحاظ شاخص‌های امنیتی یکی از شهرستان‌های امن در طول دوران تصدی این‌جانب بود. هماهنگی و همکاری بسیار خوبی که بین اعضای شورای تأمین برقرار بوده باعث گردید تا امنیت نسبی در شهرستان حکم‌فرما شود. طرح‌های امنیتی خوبی در سطح شهرستان پیش‌بینی و اجراشده است. اقدامات لجستیکی در سطح شهرستان در این دوره بیشتر شده و خدا را شکر امنیت شهرستان در حال حاضر خیلی خوب می‌باشد.
توازندر بحث رشد شاخص‌های فرهنگی شهرستان چه اقداماتی صورت گرفته است؟
در بحث شاخص‌های فرهنگی طرح‌های فرهنگی خوبی در سطح شهرستان اجرا شد؛ هم در بحث سخت‌افزاری و هم در بحث نرم‌افزاری. مجتمع فرهنگی که سال‌ها بود عملیات آن آغازشده بود و رها شده بود در این دولت پیگیری و تکمیل و در آستانه بهره‌برداری قرار گرفت.
کلنگ زنی مجتمع پردیس فرهنگی هنری در سطح شهرستان به زمین زده شد که در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی خوبی در دست اجرا است.
سینمای شهرستان گچساران که عملاً رها شده و مدت‌زمان طولانی تعطیل بوده مجدداً عملیات احداث آن آغازشده است.
در بحث نرم‌افزاری نیز کارهای خوبی از قبیل برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری در سطح شهرستان برگزار شد که می‌توان از این قبیل جشنواره فرهنگی دینی بی‌بی حکیمه خاتون، جشنواره فرهنگی هنری مشک و ملار و جشنواره غذا، جشنواره سقلاطون و ده‌ها جشنواره کوچک و بزرگ ملی، استانی و شهرستانی در حوزه‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی، صنایع‌دستی و… نام برد که در سطح شهرستان برگزار گردید. همچنین در بخش جشنواره تئاتر و نمایش نیز جشنواره موسیقی و جشنواره هنرهای تجسمی در این شهرستان برنامه‌های خوبی انجام گرفت. مراکز دینی و فرهنگی در این دولت که اکثر مساجد عمدتاً ترمیم و مرمت شدند. بقاع متبرکه با حمایت دولت تقویت شدند. کانون‌های فرهنگی و دینی توسعه پیداکرده و در این دولت نگاه ویژه‌ای به مراکز و مکان‌های فرهنگی و دینی شده است.
توازنتعامل استان و مدیران استانی با شما چگونه بوده است؟
خوشبختانه در این دوره تعامل و همکاری خوبی‌بین مدیران استانی و شهرستانی برقرار بوده است. استانداران استان در زمان مدیریت این‌جانب حمایت‌های خوبی داشتند. تلاش شد تا در یک فضای صمیمی و بدون پرداختن به حاشیه‌ها به امورات مردم و شهرستان رسیدگی شود. حضور مدیران کل در شهرستان در طول این دوران چشمگیر و قابل‌لمس بود. ارتباطات درون‌سازمانی بین دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان بسیار خوب و شاید یکی از عوامل پیشرفت امور شهرستان همین تعامل و هماهنگی خوب بین مدیران استانی و شهرستانی بوده است. جا دارد از استاندار محترم و مجموعه معاونین و مدیران کل استان که به شهرستان نظر مثبت داشته‌اند تشکر نمایم.
توازندر خصوص لزوم آشنا شدن مردم با حقوق شهروندی چه اقداماتی صورت گرفته؟
رعایت حقوق شهروندی یکی از مباحث و مؤلفه‌های مهم در هر جامعه ای است و شاید یکی از چالش‌های هر جامعه‌ای بی‌توجهی به حقوق شهروندان می‌باشد. خوشبختانه در دولت تدبیر و امید و با درایت ریاست محترم جمهوری یکی از مباحثی که موردتوجه و تأکید رئیس‌جمهور محترم قرار گرفت بحث صیانت از حریم امنیت عمومی-حقوق شهروندی و رعایت عفاف و حجاب بوده است.
منشور حقوق شهروندی از طرف رئیس‌جمهور به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ گردید و در این راستا ستاد کشوری، استانی و شهرستانی صیانت از حقوق شهروندی ایجاد و برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفت جلسات متعددی در این زمینه تشکیل گردید.
بازرسان ستاد صیانت از حقوق شهروندی کار بازرسی از ادارات و دستگاه‌های اجرایی را بر عهده گرفتند و هرساله به‌صورت مستمر بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی نظارت می‌شود و بازرسان عملکرد آن‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و بر اساس شاخص‌های موجود مستندات دستگاه‌ها احصاء و دستگاه‌های برتر در این چند سال شناسایی و معرفی و دستگاه‌های ضعیف نیز تذکر داده می‌شود.
توازنآینده شهرستان گچساران را چطور ارزیابی می‌کنید؟
با اقدامات زیر بنائی که در سطح شهرستان و از طرف دولت و با پیگیری و تلاش نماینده محترم در طول این دوران شکل گرفت رشد و توسعه شهرستان شتاب بیشتری به خود گرفته و با توسعه و تکمیل طرح‌های در دست اقدام در آینده چهره شهرستان دگرگون خواهد شد. -بهره‌برداری از پتروشیمی -سد چم شیر -صنایع در دست احداث و راه‌های در دست اقدام شهرستان و طرح‌های آب‌رسانی کشاورزی و توسعه باغات همچنین منطقه ویژه اقتصادی شهرستان که با تلاش‌ها و پیگیری‌های نماینده دلسوز و مردمی شهرستان بالاخره از طرف مجلس شورای اسلامی رأی مثبت گرفت، نویدبخش آینده‌ای روشن فراروی شهرستان خواهد بود.
توازنبهترین و بدترین اتفاق سال شهرستان را چه میدانید؟
بدترین واقعه حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج و جان باختن تعدادی از هم‌وطنان به‌ویژه یکی از همشهریان فعال گچساران در همین حادثه، سانحه تصادف اتوبوس زائرین مشهد الرضا بوده که بازهم تعدادی از شهروندان عزیز در این حادثه جان خود را از دست دادند و بهترین هم کسب رتبه اول فرمانداری شهرستان گچساران در بین شهرستان‌های هشت‌گانه استان و رتبه چهارم کل کشور در بین ۳۷۰ فرمانداری و همچنین عملیات احداث تونل دیل که مردم این منطقه برای عبور و مرور به مرکز شهرستان با مشکلاتی مواجه بوده و احداث این تونل باعث روان‌سازی عبور و مرور خواهد شد.

توازناز منظر دولت و شما به‌عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان، توسعه سیاسی اولویت دارد یا توسعه اقتصادی؟
توسعه معانی مختلفی دارد و هر جامعه‌ای و منطقه‌ای به فراخور ظرفیت‌ها و توانمندی‌های که دارد و بر اساس اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی نخبگان و صاحبان فکر و اندیشه در راستای توسعه گام برمی‌دارد و ما تلاش کردیم تا توسعه همه‌جانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی -اقتصادی -اجتماعی-فرهنگی -علمی و غیره را در دستور قرار دهیم و در این راستا تلاش می‌کنیم که ضمن توسعه سیاسی -توسعه علمی، اقتصادی، فکری -فرهنگی و اجتماعی و عمرانی در سطح شهرستان باهم شکل گیرد و خوشبختانه تا حدودی موفق بوده‌ایم و انشاء الله این مسیر باقوت ادامه خواهد داشت.

عبدالرحیم رحیمی فرمانداری گچساران
توازنارتباط شما با نماینده مجلس و نمایندگان شوراهای اسلامی شهر چگونه است؟
-ارتباط من با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خوب و سازنده است و نماینده شهرستان انسانی توانمند، متخصص و دارای چهره ملی و اثرگذار در جامعه است و خیلی از اقدامات صورت گرفته در سطح شهرستان مرهون تلاش و پیگیری و برنامه‌ریزی نماینده محترم بوده و ما به‌عنوان نماینده دولت موظف هستیم با همه ارکان اثرگذار و نهادهای مردمی و انقلابی جامعه ارتباط متناسب و متقابل داشته باشیم برای خدمت‌رسانی خوب به مردم و جامعه از ظرفیت نماینده برای پیگیری و رفع مشکلات شهرستان استفاده می‌کنیم و برنامه‌های دولت را به‌صورت سیستمی اجرا می‌نماییم. معتقدم برای رفع کمبودها باید از هر روزنه و ظرفیتی که در مسیر قانون باشد بیشتر استفاده نمود و در چارچوب قانون پیگیر مشکلات مردم و جامعه بوده‌ام در همین راستا قطعاً تعامل با نماینده و مشورت و همکاری با سایر ارکان تأثیرگذار جامعه به پیشرفت شهرستان کمک خواهد کرد.
با شوراهای اسلامی تعامل خوبی داریم بخش زیادی از کارهای دولت با پیگیری شوراهای اسلامی شهر و روستا قابلیت اجرایی دارد و از همه عزیزان تشکر می‌کنم نشست‌ها و دیدارهای مختلفی با شوراهای اسلامی برگزار می‌شود که در بهبود فرایند توسعه شهرستان مؤثر است شوراهای اسلامی و دهیاران بازوان اجرایی دولت در شهرها و روستاها هستند و باید از ظرفیت آن‌ها استفاده نمود.
توازندر خصوص مقابله با معضل بیکاری و اشتغال‌زایی چه اقداماتی انجام‌شده؟
بیکاری شاید بزرگ‌ترین معضل و چالش کشور، استان و به‌تبع آن شهرستان می‌باشد.
شهرستان گچساران به علت وجود منابع عظیم نفت و گاز و تأسیسات نفتی و همچنین انتظار جوانان برای کار در این شهرستان به‌عنوان یکی از شهرستان‌های مهاجرپذیر استان می‌باشد و درصد مهاجرت از روستاهای شهرستان و شهرستان‌های هم‌جوار به گچساران روبه افزایش است و شاید عمده دلیل بیکاری در سطح شهرستان همین عامل باشد البته افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان شهرستان به علت کثرت مراکز دانشگاهی نیز از دیگر عوامل بیکاری است. انتظار جوانان در خصوص اینکه حتماً باید شغل اداری و یا پشت‌میزنشینی باشد نیز از دیگر عوامل بیکاری است درحالی‌که در شهرستان گچساران در سایر حوزه‌ها ظرفیت برای اشتغال وجود دارد.
در بخش کشاورزی، صنعت، دام‌پروری، گردشگری، معدن، صنایع‌دستی و… ظرفیت‌های خوبی هست اما در این بخش‌ها حضور جوانان کم‌رنگ است. دولت تسهیلات ویژه‌ای در این خصوص پیش‌بینی و اختصاص داده به‌ویژه در بحث خوداشتغالی در روستاها متأسفانه استقبال جوانان جامعه و بیکار به این موضوع کم هست. علی‌رغم اینکه تمهیدات و مقدمات کار در کارگروه اشتغال شهرستان اندیشیده شده اما استقبال از طرح‌های اشتغال‌زایی کم می‌باشد.
حدود ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان تا قبل از پایان سال آینده مشروب می‌شوند که می‌تواند گام مهمی در ایجاد اشتغال مولد و پایدار برداشته که متأسفانه همان نگرش پشت میزی جهت اشتغال باعث شده تا جوانان بیکار به این بخش کم ‌توجه کنند.
توازندر بخش پروژه‌های عمرانی طرح‌های نیمه‌تمام به کجا رسیده است؟
پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی شهرستان از محل‌های ملی، استانی، نفت (یک‌سوم و دوسوم) و توازن منطقه‌ای و … تأمین اعتبار می‌شوند که در سال‌های گذشته به لحاظ کمبود اعتبار تعدادی پروژه و طرح عمرانی نیمه‌تمام وجود داشت که با تلاش شبانه‌روزی مسئولین شهرستانی دوباره و در آستانه و چرخه بهره‌برداری قرارگرفته‌اند که از جمله این طرح‌ها می‌توان به: استخر دانش‌آموزی شهرک گلستان، مجتمع فرهنگی و هنری تپه آفتابگردان، کمربندی گچساران، دبیرستان فضیلت و … نام برد.
تنها پروژه‌ای که در شهرستان از مدار تکمیل و بهره‌برداری خارج‌شده سد خاکی سعادت‌آباد می‌باشد که مربوط به دولت قبل است و به دلیل عدم توجیه فنی و اقتصادی و با توجه به ظرفیت ایجادشده توسط سد کوثر در تخصیص آب پروژه مذکور متوقف گردید و در حال حاضر با توجه به اعتبارات و تخصیص نسبتاً خوب از محل نفت و پیگیری نماینده محترم شهرستان و مسئولین، پروژه نیمه‌تمام به معنی راکد در سطح شهرستان وجود ندارد و تمام طرح‌ها و پروژه‌های شهرستان با اعتبارات موجود با سرعت کم ‌و زیاد در حال انجام می‌باشند.
توازنعملکرد دولت تدبیر و امید را در شهرستان که درواقع کارنامه‌ی دوران مدیریت خودتان است چگونه می‌بینید؟
هر دولتی در ابتدای شکل‌گیری و شروع بکار اهداف و برنامه‌های متعددی را جهت اجرا مدون و ابلاغ می‌کند و دولت تدبیر و امید نیز در ابتدا با رویکرد اعتدالی و با ارائه برنامه‌های متعدد شروع بکار کرد و در ابتدای شروع بکار به علت شرایط حاکم بر کشور به لحاظ تحریم‌های اقتصادی کار سخت و دشوار بود. دولت تلاش کرد در دو بعد سیاست داخلی و خارجی به امورات جامعه و مردم رسیدگی کند و تا حدودی در دو حوزه موفق بوده است و در عرصه سیاست خارجی بیشتر موفق بوده. نگاه ایران هراسی که تا قبل از دولت در سطح جهان حکم‌فرما بود را از بین برد. بر جام تصویب شد و شاید در دولت اول (دولت یازدهم) بسیاری از مشکلات مردم مرتفع گردید. در ادامه به علت بدعهدی دشمنان و دشمنی آمریکا و خروج این کشور از برجام و موج جدید تحریم‌ها شاید فضای اقتصادی کشور به‌ویژه در بحث سکه و ارز دچار آشفتگی شد که البته دست‌های پنهانی پشت این نابسامانی بوده تا مانع از تحقق اهداف دولت گردد؛ اما درمجموع کارهای بزرگ و متعددی در سطح کشور و استان و شهرستان در دولت یازدهم و دوازدهم انجام گرفت که شاید تاکنون چنین اقداماتی صورت نگرفته به‌ویژه در بحث عمران و آبادانی روستاها این دولت حرکت ماندگاری انجام داده در بحث راه‌ها-در بحث فضاهای ورزشی، در بحث کشاورزی، در بحث صنایع نفت و گاز و سایر حوزه‌ها عملکرد دولت قابل‌قبول است.
توازنچه‌کاری در برنامه اجرایی‌تان بوده که تاکنون فرصت اجرایی کردن آن را به دست نیاورده‌اید؟
برنامه‌های زیادی در اوایل شروع مسئولیت در ذهن داشتم که بخش‌های زیادی از آن‌ها اجرا و عملیاتی شد اما مهم‌ترین چالش‌ها و شاید مهم‌ترین برنامه این حقیر رفع بیکاری در شهرستان بوده که تاکنون به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرده‌ایم.
توازنمهم‌ترین دست آورد دولت و مجموعه آن در شهرستان در حوزه بهداشت و درمان چیست؟ برنامه‌های آتی در این حوزه چیست؟
خوشبختانه دولت تدبیر و امید در بحث سلامت و بهداشت و درمان اقدامات ارزنده‌ای انجام داده شاید موفق‌ترین برنامه دولت در این حوزه بوده و در شهرستان نیز کارهای بزرگی صورت گرفت که می‌توان از تکمیل و بهره‌برداری بیمارستان ۹۶ تختخوابی ‌بی‌بی حکیمه خاتون (س)، کلنگ زنی و احداث بیمارستان نرگسی، کلنگ زنی و شروع عملیات پلی کلینیک تأمین اجتماعی، احداث مجتمع پزشکان، راه‌اندازی مجتمع درمانی والفجر، تکمیل بیمارستان صنعت نفت، راه‌اندازی مراکز سی‌تی‌اسکن CCU و ICU اطفال بیمارستان شهید رجائی، راه‌اندازی مرکزی پیشرفته MRI گچساران، توسعه مراکز بهداشتی در سطح شهر و روستاها و اجرای طرح‌های مختلف بهداشتی و درمانی باهدف تأمین سلامت مردم در سطح شهرستان و مقابله با بیماری‌های واگیر دارد، افزایش امید به زندگی در افراد جامعه و سایر موضوعات بهداشتی می‌باشد که در این دولت با حساسیت بیشتری دنبال می‌شد.


توازنموفق عمل کردن یقیناً همکاران همراه و همدل می‌خواهد. در میان همکاران خود و دیگر مدیران شهرستان چنین شرایطی برقرار هست؟
در خصوص ایجاد فضای همدلی هم در مجموعه فرمانداری و هم در مجموعه مدیران خدا را شکر فضای خوبی برقرار است. بنای کار ما از ابتدا بر مبنای تعامل و همفکری و هم‌افزایی بوده است و نتیجه کارها تا حدودی هم از همین روحیه تعامل و همفکری و همدلی بوده است. شاید بیشترین جلسات و نشست‌های مشورتی در سطح شهرستان در دوران تصدی این‌جانب برای کمک به پیشرفت شهرستان تشکیل گردیده است. بالاخره در یک مجموعه بزرگ مدیریتی شهرستان شاید گهگاه اختلاف‌نظرهایی در سیستم و روش اجرا پیش بیاید که چیزی طبیعی است و در کل فضای آرام همراه با تعامل و همفکری و هم‌افزایی در سطح شهرستان در سیستم مدیریتی حکم‌فرما بوده است.

 

توازنحمایت و همراهی ائمه جمعه و جماعت شهرستان از مسئولین در پیشبرد کارهای مردم بسیار مؤثر می‌تواند باشد، شما تا چه اندازه از این حمایت‌ها بهره‌مند هستید؟
تعامل خوبی با روحانیون و سایر اقشار تأثیرگذار جامعه برقرار شد به‌ویژه با امام‌جمعه محترم و امام‌جمعه محترم موقت نیز تعامل خوبی داشتیم. همواره سعی کردیم از رهنمودهای این عزیزان برای بهبود فرایند خدمت و مدیریت در شهرستان استفاده و نظرخواهی کردیم.امام‌جمعه محترم همواره دغدغه خدمت به مردم و رفع کمبودهای شهرستان را دارد و مرتباً پیگیری می‌کند و ما هم وظیفه‌داریم در چارچوب قانون به مواردی که ایشان مطرح می‌کنند رسیدگی و در جهت رفع آن‌ها گام برداریم.

توازنبا توجه به اینکه گچساران ازلحاظ سیاسی و جناح‌بندی‌های سیاسی از حساسیت خاصی برخوردار است، تعامل شما با گروه‌های سیاسی در گچساران چگونه است؟
به‌جرئت میگویم یکی از فرماندارانی بودم که بیشترین نشست‌های سیاسی را با گروه‌ها، احزاب، جریانات و تشکل‌های مختلف سیاسی و مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد در دوران تصدی مسئولیت در سطح شهرستان برگزار کرده‌ام. با همه گروه‌ها تعامل برقرار کردیم؛ از نخبگان، معتمدین، منتفذین-جوانان، از قومیت‌های مختلف در قالب همایش‌ها و نشست‌های مختلف و متنوع دعوت کردیم همایش‌های مختلفی با رویکرد ایجاد وحدت و همدلی در جامعه با حضور گروه‌های مختلف سیاسی و مردمی و قومیت برگزار کردیم خوشبختانه تعامل خوبی برقرار بود جریانات سیاسی واقعاً همکاری و همراهی کردند و مشکل خاصی در طول دوران مسئولیت در این شهرستان به لحاظ سیاسی و اجتماعی مشاهده نگردید.

توازندر جذب اعتبارات دولتی که می‌تواند بخش قابل‌توجهی از مشکلات شهر را برطرف کند چقدر موفق بوده‌اید؟ آیا روند توسعه در شهرستان در دولت تدبیر و امید باوجود شعارها پیشرفتی داشته اگر داشته بیشتر در چه زمینه‌هایی بوده است؟
در بحث جذب اعتبارات خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته از طرف مجموعه دستگاه‌های اجرایی شهرستان و نیز پیگیری خوب نماینده محترم مردم در مجلس، نحوه جذب اعتبارات رضایت‌بخش بوده ما در سال ۹۷ در بخش اعتبارات نفت تاکنون ۹۳ درصد جذب اعتبارات داشتیم.در بخش استانی ۳۹ درصد در بخش توازن ۳۰ درصد و در بخش حوادث ۳۴ درصد و در بخش مالیات بر ارزش‌افزوده ۵۴ درصد از اعتبارات تخصیص داده جذب‌شده‌اند.
خوشبختانه در دولت تدبیر و امید اقدامات و طرح‌های خوبی در جهت توسعه شهرستان برداشته‌شده که بخشی از آن‌ها در سؤالات قبلی مطرح کردم. توسعه راه‌ها -توسعه حمل‌ونقل هوایی-توسعه فضاهای ورزشی -توسعه مراکز بهداشتی و درمانی-بهسازی و توسعه روستاها-گازرسانی به روستاها، آب‌رسانی به اراضی کشاورزی، ساماندهی بافت فرسوده شهر، ساماندهی خیابان بلادیان-توسعه و گسترش فاضلاب شهری و صدها طرح بزرگ و کوچک که یا اجرا نشده و یا در دست اجرا می‌باشند.
توازنوضعیت فرهنگ شهرستان چه ازلحاظ بومی و چه ازنظر توسعه و ارتقا در چه سطحی قرار دارد؟
شهرستان گچساران به لحاظ فرهنگی یکی از مناطق پیشرو در سطح استان و کشور بوده و چهره‌های فرهنگی اثرگذار بسیاری در این شهرستان وجود دارد. ظرفیت و پتانسیل‌های فرهنگی این شهرستان غنی بوده و هنرمندان ماهر و چیره‌دستی در این شهرستان رشد و نمو پیداکرده و در عرصه ملی هنرنمایی کردند. گچساران به لحاظ وجود مراکز فرهنگی و دینی متعدد از قبیل بقاع متبرکه امام زادگان به‌ویژه بقعه متبرکه امام‌زاده بی‌بی حکیمه (س) به‌عنوان چهارمین شهر مذهبی کشور مطرح است برنامه‌های فرهنگی و دینی متعددی در سطح شهرستان همواره اجرا می‌شود. در بحث شاخصه‌های فرهنگی و دینی یکی از شهرستان‌های ممتاز کشور بوده در بحث هنرهای نمایشی، هنرهای دستی، ورزش‌های بومی و محلی و سایر رسته‌های هنری جزء شهرهای مستعد کشور می‌باشد. در حوزه فرهنگی مشکل خاصی در سطح شهرستان خوشبختانه مشاهده نگردید. طرح‌های فرهنگی خوبی در سطح شهرستان اجرا و یا در حال پیگیری می‌باشد که در آینده به ارتقاء سطح فرهنگ عمومی شهرستان کمک شایانی خواهد نمود.
توازندر مدت قبول مسئولیت، پشیمانی از قبول این منصب به سراغتان نیامده؟
بالاخره مسئولیت‌ها ضمن شیرینی و حلاوت خدمت به مردم دردسرهای خاص خود را دارد و مشکلات زیادی متوجه مدیر و خانواده ایشان در دواران تصدی مسئولیت خواهد بود. این‌جانب در طول حیات خود همواره دغدغه خدمت به مردم را داشتم و دارم در عرصه‌های مختلف بالاخره از سال ۹۲ این فرصت مهیا شد تا به‌عنوان فرماندار در خدمت مردم خوب و نجیب و شریف شهرستان گچساران باشم. به علت مشغول بودن و حساسیت بالای کار شاید در این مدت به خانواده و فرزندان و بستگان سخت گذشت آن‌طوری که باید نتوانستم امورات آن‌ها را پیگیری و رسیدگی کنم و تا حدودی فرصت استراحت وجود نداشت اما هیچ‌وقت از خدمت به مردم عزیز کوتاهی نکرده و نخواهم کرد و رسیدگی به مشکلات مردم و تلاش در جهت حل‌وفصل آن‌ها و توسعه شهرستان شیرینی خاص خود را دارد که تمام خستگی‌ها و ناملایماتی روحی و اجتماعی و … را از بین می‌برد.
توازنمدتی هست که فعالیتتان را در اینستاگرام بیشتر کرده‌اید. نظرتان دراین‌باره و استفاده از فضای مجازی برای گزارش‌های مردمی چیست؟
در جامعه امروزی فضای مجازی گسترش زیادی پیداکرده و عصر ارتباط‌جمعی الکترونیکی و مجازی است و مرزهای فیزیکی از طریق شبکه‌های اطلاعاتی مجازی درنوردیده و پایش شده و فضای مجازی به‌عنوان یکی از اثرگذارترین وسایط ارتباط‌جمعی در آگاهی بخشی و تنویر افکار عمومی جهان مؤثر واقع‌شده است قاعدتاً بخش بزرگی از اخبار و اطلاعات در حوزه‌های مختلف از کانال شبکه‌های مجازی مورد رصد قرار می‌گیرد و به همین خاطر ما تلاش کردیم تا با توجه به استقبالی که از فضای مجازی می‌شود برای رساندن پیام خود به مخاطبین استفاده کنیم و بتوانیم خدمات و عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت را در سطح شهرستان به مردم اطلاع‌رسانی کنیم و با استفاده از فرصت فضای مجازی با ارتباط متقابلی که با مردم به وجود می‌آید ضمن دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات مردم در حوزه‌های مختلف تلاش خواهیم کرد خدماتی که در حوزه‌های مختلف صورت می‌گیرد به اطلاع مردم برسانیم تا مردم در جریان عملکرد مسئولان قرار گیرند.
توازنشما یک دوره کاندیدای مجلس شدید. از حال و هوای آن روزها و حستان نسبت به اینکه در معرض رأی مردم قرار گرفتید و همچنین تجربه آن روزها بگویید.
بله این‌جانب یک دوره کاندیدای مجلس شورای اسلامی بودم که پس از بررسی اوضاع شهرستان در حوزه‌های مختلف و جمع‌بندی و مشورت با بزرگان و فرهیختگان و جریانات سیاسی شهرستان به‌عنوان کاندیدای مجلس شورای اسلامی وارد صحنه انتخابات شده و با توجه به شور و حال که در ایام انتخابات در بین مردم و جامعه حاکم است ماهم از این قاعده مستثنی نبودیم و با شورونشاط و فعالانه به ارائه برنامه‌های انتخاباتی خود با کمک و همراهی مردم عزیز و دوستان سیاسی و اجتماعی باهدف رفع مشکلات مربوط به شهرستان و خدمت به مردم فعالیت نموده و خوشبختانه مردم نیز در آن دوره نسبت به این‌جانب محبت داشتند. البته چون عزیزانی که آن دوره را به خاطر دارند ما به دلیل انتظار برای تائید شدن استاد ارجمند برادر بزرگوار حاج بهرام تاجگردون خیلی از فرصت‌ها را از دست دادیم و علی‌رغم فرصت کم برای تبلیغات رأی بالای را کسب نمودم و با اختلاف ناچیزی نفر دوم انتخابات آن دوره شدم؛ و با توجه به شور و حال و فضای انتخاباتی که حاکم بود می‌توان گفت یکی از انتخابات‌های پرشور شهرستان برگزار شد که جا دارد از مردم فهیم شهرستان تقدیر و تشکر نمایم.
توازنفکر می‌کنید روزی دریکی از حوزه‌های انتخاباتی کاندیدای مجلس بشوید؟
تا الآن که چنین تصمیمی در این زمینه نداشته و به این موضوع فکر نکرده‌ام اما قطعاً هر انسانی با توجه به توانمندی و کسب تجربیات مفید دوست دارد از هر فرصتی برای خدمت به‌نظام و مردم استفاده کند که یکی از جایگاه‌های که می‌توان در صورت دستیابی به آن در جهت خدمت به مردم تلاش کرد جایگاه وکالت مردم و یا نمایندگی مردم در مجلس است اما تا الآن که با شما صحبت می‌کنم در این خصوص هیچ‌گونه تصمیمی ندارم و در آینده نیز شاید با توجه به شرایط و رسیدن به این موضوع که می‌توانم در این حوزه منشأ اثر باشم و به مردم و جامعه کمک نمایم اگر شرایط آن به وجود آید و با بررسی شرایط سیاسی و جوانب تصمیم خواهم گرفت.

توازندر روز تودیع و معارفه رئیس آموزش‌وپرورش گفتید که یک فرمانداری مقتدر ساخته‌اید. منظورتان دقیقاً در این رابطه چه بود؟
بله. من معتقدم فرمانداری به‌عنوان بالاترین ارگان اجرایی و نظارتی شهرستان و فرماندار به‌عنوان نماینده عالی دولت در هر شهرستان مسئول اجرایی و حاکمیتی در شهرستان است و لذا به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی شهرستان باید با اعمال روش‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری به‌موقع و سازنده در جهت اجرای سیاست‌های کل نظام و دولت در سطح شهرستان تلاش کند و با دخیل و سهیم بودن در تصمیمات منطقه‌ای و استانی که یکی از شاخصه‌های یک فرماندار مقتدر می‌باشد از منافع مردم و شهرستان دفاع کند که ما سعی کردیم در دوران مدیریت باهدف دفاع از حق‌وحقوق مردم در شهرستان و رفع کمبودها ضمن تعامل با مدیران استانی و شهرستانی امورات توسعه‌ای شهرستان را نیز در اولویت قرار داده و در جهت دستیابی به اهداف توسعه‌ای شهرستان تلاش نمایم.
و اینکه فرمانداری گچساران دارای اقتدار است بنده نمی‌گویم بلکه عملکرد فرمانداری شهرستان گویای این اقتدار می‌باشد، ما در طول سال‌های اخیر شاهد تعامل و همکاری و همچنین رفت‌وآمد و حضور مدیران ارشد کشوری و استانی و برگزاری نشست‌ها، جلسات، بازدید و… به‌صورت بی‌سابقه‌ای در حوزه‌های مختلف شهرستان بودیم و دیگر اینکه کسب مقام چهارم کشوری در ارزیابی عملکرد وزارت کشور توسط فرمانداری گچساران، خود حائز این اقتدار می‌باشد.

توازناز بین یک مدیر اجرایی و یک مدیر نظارتی کدام‌یک را بیشتر انتخاب می‌کنید؟
حوزه نظارت و اجرا لازم و ملزوم یکدیگر هستند و یک مدیر باید علاوه بر قدرت اجرایی بتواند نظارت کافی را بر برنامه و اهداف سازمانی مربوطه داشته باشد و در هر دو زمینه تخصص و تجربه لازم را داشته باشد. معتقدم مدیرانی که به‌عنوان دستگاه ناظر فعالیت می‌کنند باید صلابت و اقتدار کامل را داشته باشند و مسلط به حوزه اجرایی باشند تا بتوانند در تصمیمات اجرایی دخالت نموده و تصمیماتی که منتج به نتیجه و خدمات‌رسانی بهتر به مردم و جامعه باشد اتخاذ نماید.

توازننظرتان در خصوص شیوه بعضی تغییرات مدیریتی در استان چیست؟ اینکه هر مدیری که متوجه تغییرش می‌شود، قوم و طایفه خود را درگیر موضوع می‌کند و اینکه واسطه شوند.
تغییرات مدیریتی در جوامع امری مرسوم و طبیعی است و قطعاً هیچ مدیری در هیچ منصب و جایگاهی ابدی و موروثی نیست لذا مدیریت‌ها به‌تناسب شرایط و موقعیت‌های سیاسی و اجتماعی افراد تغییر می‌کنند. هدف خدمت به مردم است و حالا در یک مرحله بعضی از افراد با پذیرش مسئولیت‌ها و با اجرایی کردن تخصص و تجربه خود سهمی در توسعه و پیشرفت جامعه خواهند داشت و حال ممکن است در برهه‌ای از شرایط زمانی برای بهبود اوضاع و شرایط نیاز به تغییرات مدیریتی باشد که اصل دموکراسی نیز بر همین مبنا است و تغییر مدیران نیز بر همین اساس دمکراسی و شرایط جریانات حاکم امری طبیعی است که با تزریق روحیه جدید و نیروهای تازه‌نفس به بالندگی سیستم اجرایی کمک شود.
نباید از احساسات مردم و طوایف سوءاستفاده شخصی کرد و باعث باب‌شدن دخالت‌های بی‌جا در امورات اجرایی و برهم خوردن نظم و آرامش جامعه و شهروندان شد که خدا را شکر ما تاکنون چنین موردی را در سطح استان و شهرستان نداشته و مردم ما در سطح بالای فرهنگی قرار دارند و همیشه پا به‌پای مسئولین تلاش نموده و درراه دفاع از آرمان‌های انقلاب، نظام و سرعت بخشیدن به‌قطار توسعه شهرستان گام برداشته‌اند.

گفت و گو: آیدا طاهری

  • منتشرکننده : A.K