۵۷۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی توزیع خواهد شد
۵۷۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی توزیع خواهد شد

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال با استفاده اعتبارات صندوق توسعه ملی بیش از ۵۷۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در ۱۵ حوزه آبخیز داری این استان توزیع می شود که از این تعداد تاکنون ۷۰ دستگاه خریداری شده است.

به گزارش توازن ، خدابخش جنگلی روز دوشنبه در حاشیه جلسه اجرای پروژه های آبخیزداری  در جمع خبرنگاران هدف از اجرای این طرح را کاهش بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی و افزایش بازده انرژی دانست و اظهار داشت : این امر زمینه حفظ جنگل ها و مراتع را فراهم می کند.

http://tawazon.ir/

وی افزود : بر اساس مطالعات با نصب این آبگرمکن ها از قطع ۶۰ درصدی درختان در روستا‌های نصب شده جلوگیری شده است.

جنگلی تصریح کرد: هر آبگرمکن می تواند در یک شبانه روز آب گرم مورد نیاز یک خانوار هشت نفره را تامین کند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح جایگزینی سوخت های پاک و مناسب به جای هیزم و بوته و با هدف تغییر الگوی سوخت در استان اجرا می شود.

وی تصریح کرد: تهیه و توزیع وسایل گازسوز، نفت سوز و برقی با بازده بالا برای گرمایش و پخت وپز، تهیه و توزیع تنورهای گازی باکپسول گاز و اتصالات مربوطه ، ادوات و دستگاههای تامین انرژی با بهره گیری از انرژی های جدید بخصوص انرژی خورشیدی از جمله اقداماتی است که در راستای اجرای این طرح صورت می گیرد.

وی تاکید کرد : جلوگیری از تخریب جنگل ها و مراتع که از طریق قطع درختان جنگلی و بوته های مرتعی انجام می شود و محرومیت زدایی به منظور حذف انگیزه های تخریب و تجاوز به منابع طبیعی در مناطق روستایی را از دیگر اهداف اجرای این طرح دانست.

جنگلی ابراز کرد: در حوزه آبخیز داری بیش از ۷۲ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در منطقه زیلایی این استان در سال گذشته بصورت رایگان نصب شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از ۶۰ میلیارد ریال امسال از منابع صندوق توسعه ملی به اجرای طرح سوخت جایگزین در این استان اختصاص یافته است.

گفتنی است : جنگلی طرح‌های آبخیزداری در استان کهگیلویه و بویراحمد از اواخر دهه ۶۰ شروع شد که تاکنون افزون بر ۳۹۵ میلیارد ریال به اجرای این طرح ها اختصاص یافته است.

http://fgachsaran.kb-p.ir/Portal/picture/?300412/gdfgfdgsd565y7747انتهای پیام/ط

  • منتشرکننده : A.T