مشکل آبگرفتگی بازار اصلی  باشت رفع شد
مشکل آبگرفتگی بازار اصلی  باشت رفع شد

با کار گروهی و ضربتی پرسنل خدوم شهردار باشت در خصوص کانال هدایت سیلاب و خروج آن از سطح شهر اجرا گردید .

یکی از مسـائل مطرح در توسعه شهری و برنامه ریزی برای آن، موضوع رواناب‌های سطحی ناشی از بارش نزولات جـوی است که به دلـیل افزایش سطوح غیر قابل نفوذ و یا با نـفوذپذیری کم در سطح شهرها با سرعت بالا و حجم زیـاد، موجب آبـگرفتگی سطـح معـابر، روان شدن سـیلاب و بـروز خـطرات جبران ناپذیر در شهرها می‌شوند. لذا دفع آبهای سطحی با هدف ایمن سازی مناطق مسکونی از خطر وقوع سیلاب و نهایتاً رفع خسارات احتمالی از مناطق شهری است.

در این راستا با توجه به اهمیت موضوع و شرایط جوی و محیطی شهر باشت  در مصاحبه ای با شهردار و تعدادی از شهروندان، این موضوع مورد واکاوی قرار گرفته است.

شهردار باشت  در این خصوص در گفتگو با توازن گفت: با هدف جلوگیری از آبگرفتگی معابر و حوادث ناشی از آن، هدایت آب‌های سطحی در چندین نقطه از سطح شهر باشت با کار گروهی و ضربتی پرسنل خدوم شهردار باشت  در این دوره انجام شده و یا در حال اجرا می باشد

مهندس لطف الله موسوی  با اشاره به اهمیت و ضرورت هدایت سیلاب  کانال  و خروجی آبهای سطحی در شهر باشت  خاطرنشان ساخت: هدف از ایجاد سیستم جمع آوری و هدایت آب های سطحی و احداث کانال این است که در شرایط وقوع رگبارهای شدید، بهتر عمل کند و از آبگرفتگی معابر که در شهر باشت  با کمترین میزان بارش شهروندان دچار مشکل می شوند، جلوگیری کند. در همین راستا بـرنامه‌ریـزی‌هایی برای جمع آوری و هـدایت آب‌های سطحی در شهر باشت  مورد توجه شهرداری  و پرسنل خدوم  حوزه شـهری قرار گرفت که بخش های زیادی از آن اجرایی و یا درحال انجام است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات بازار اصلی باشت در زمان بارندگی شدید، آبگرفتگی مسیر های بازار، ایجاد خسارات به بازاریان و ایجاد اختلال در روند رفت و آمد شهروندان است، گفت: هدایت آب های سطحی این بازار از جمله مسیرهای: از ورودی شهرک معلم  به پایین شهر ، . انجام شده است.

مو سوی به احداث کانال هدایت سیلاب و خروج  آبهای سطحی اشاره و گفت: در ادامه قسمت انجام شده کانال هدایت آبهای سطحی خیابان اصلی به خیابان فرعی در حال اجرا می باشد

وی اظهار امیدواری نمود: در صورت اختصاص بودجه و اعتبارات بتوان در بخش های دیگر شهر که نیازمند هدایت آبهای سطحی است، این اقدامات و فعالیت ها ادامه یابد و بتوان مشکلات این حوزه را برطرف نمود

نتایج اقدامات انجام شده با رضایت و خرسندی شهروندان همراه بوده و در این راستا به بازار  باشت رفتیم و از نزدیک نظرات بازاریان را جویا شدیم:

در این دیدار ها یکی از بازاریان با سابقه باشت به نام حاج جمال کامران، ضمن تقدیر و تشکر از شورای شهر و شهرداری اظهار داشت: سنگ فرش نمودن و هدایت آبهای سطحی بازار اقدامی مثبت و ارزشمند است و تا این زمان شاهد چنین بازار تمیز و زیبایی نبوده ام.

یکی دیگر از شهروندان به نام ناصر شریفی  از مرغ  فروشان باسابقه باشت  با اشاره به اقدامات مفید کانال کشی، هدایت آب های سطحی و زیباسازی  بازار اصلی باشت  گفت:  امید است با همکاری شهروندان و مساعدت مدیران و مسئولان شهری بتوان این مشکل را بر طرف و شاهد بازاری زیبا و در خور شهروندان باشتی  باشیم.

ایمان کرمی یکی از سوپر مارکت دارها به نمایندگی از دیگر مغازه داران بازار باشت  از اقدامات انجام شده در این بازار از جمله: هدایت آبهای سطحی و سنگ فرش نمودن کف آن تشکر و قدردانی نموده و با اشاره به قدمت شهر  فرهنگی باشت ، خواستار اقداماتی در جهت ساماندهی و زیباسازی  بازار به شیوه ای زیبا و سنتی و متناسب با بافت فرهنگی ـ تاریخی شهر باشت  شدند تا اقدامات زیر بنایی و اصولی برای توسعه زیر ساخت ها خدمات دهی بهتر به شهروندان و مقابله با حوادث غیرمترقبه در دنیا امروز از پایه های پیشرفت و توسعه شهری است که امید است شهردار ی باشت با همکاری و مشارکت شهروندان بتواند در ادامه اقدامات مذکور گام های اساسی تر را در راستای عمران و توسعه شهر باشت برداردارد.

خبرنگار فتح الله پوران پور

  • منتشرکننده : A.T