۳۵ بنای تاریخی استان مرمت شد
۳۵ بنای تاریخی استان مرمت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 35 بنای تاریخی این استان از سال 1392 تاکنون با 20 میلیارد و 360 میلیون ریال مرمت و ساماندهی شده است.

محمود باقری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد ۱۶ بنای تاریخی کهگیلویه و بویراحمد با اعتبار هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در سال ۱۳۹۶ مرمت شده است.
وی بیان کرد: محوطه امامزاده علی (ع)، کاروان سرای و حمام کهیار و قلعه عزیزی از مهمترین بناهای تاریخی مرمت شده در پنج سال گذشته بوده که ساماندهی آنها تکمیل شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: عملیات مرمت ۱۲ اثر تاریخی در شهرستان‌های کهگیلویه و چرام، باشت و دنا هم اکنون در حال اجراست.
باقری اظهار داشت: ساماندهی بافت تاریخی دهدشت با ۲ میلیارد ریال اعتبار مهمترین این طرح‌هاست.
شهر تاریخی دهدشت که در اسناد تاریخی بلاد شاپور نام دارد به عنوان بزرگترین بنای تاریخی کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.
بافت قدیمی دهدشت در گذشته دور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت‌های تاریخی کشور محسوب می‌شد و در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسید.
بافت تاریخی دهدشت شامل ۲ هزار خانه، سه مسجد، سه حمام، هفت امامزاده، کاروانسرا و بازار بزرگ است.
در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت کاروانسرایی به‌جا مانده از عصر طلایی صفویه وجود دارد.
این بنا دارای ۳۷ حجره و ۳۰ ایوان در جلوی حجره‌ها بوده که دور تا دور حیاط بنا شده‌اند.
چهار ایوان بزرگ در چهار گوشه آن به شکل متقارن وجود دارد که هر ایوان به سه یا چهار حجره راه دارد و این کاروانسرا محل بیتوته بازرگانان آن روزگار بوده است.


پل تاریخی بریم، قلعه چرام و پل پاتاوه از دیگر بناهای تاریخی در دست مرمت است.
وی اظهار داشت: مرمت ۱۲ بنای تاریخی کهگیلویه و بویراحمد با پنج میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار با مشارکت بخش خصوصی اجرا می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت بناهای تاریخی به عنوان میراث ارزشمند گذشته که می‌تواند باعث جذب هزاران گردشگر و رونق اقتصادی شود گفت: حفاظت از بناهای تاریخی در اولویت برنامه‌های دولت دوازدهم است.
وی ابراز داشت: ۵۰۰ بنای تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که برای مرمت آنان سالیانه حداقل ۶۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی گفت: تاکنون ۷۳۱ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:۶۱ آسیاب، ۵۰ خانه تاریخی،۴۰ قلعه،۴۰ آب انبار،۲۳ بقعه متبرکه، ۱۹ گورستان، ۱۷ استودان، ۱۳ پل، ۱۳ بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرای این استان در فهرست آثار ملی قرار دارد.
باقری عنوان کرد: ثبت ملی و گرفتن اعتبار برای مرمت و تعیین حریم پیشگیری از تعرض سودجویان از دیگر برنامه‌های میراث فرهنگی برای صیانت از بناهای تاریخی کهگیلویه و بویراحمد است.
وی بیان کرد: نقوش برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه و دو گور دو پا در باشت از جمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.
کهگیلویه و بویراحمد در دوره‌های تاریخی مختلف با نام‌هایی مانند بلاد شاپور، جبال گیلویه و کهگیلویه شناخته می‌شد.
این استان با ۷۱۳ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد و بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

  • منتشرکننده : A.K